Monster Menus (6.x-6.36) - en to ja translation catalogue (206 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Image size
ja: 画像ファイルサイズ

en: user
ja: ユーザー

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: page
ja: ページ

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Test
ja: テスト

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Depth
ja: 深さ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Move
ja: 移動

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: MIME Type
ja: MIME タイプ

en: Theme
ja: テーマ

en: Continue
ja: 継続

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Done
ja: 完了

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Page
ja: ページ

en: Site name
ja: サイト名

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Revisions
ja: リビジョン

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Mode
ja: モード

en: Items
ja: アイテム

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: 1 day
ja: 1日

en: Scale
ja: スケール

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: help
ja: ヘルプ

en: Details
ja: 詳細

en: Owner
ja: 所有者

en: Frequency
ja: 周期的

en: Group name
ja: グループ名

en: General
ja: 全般

en: group
ja: グループ

en: here
ja: こちら

en: (all)
ja: (すべて)

en: All day
ja: 全日

en: Loop
ja: ループ

en: Appearance
ja: テーマ

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: 1 comment
ja: 1 コメント

en: @count comments
ja: @count コメント

en: Destination
ja: 行き先

en: Random
ja: ランダム

en: Close
ja: 閉じる

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Search Results
ja: 検索結果

en: comments
ja: コメント

en: Condition
ja: コンディション

en: Modified
ja: 変更済み

en: Group members
ja: グループメンバー

en: Show
ja: 表示

en: Total file size per user
ja: ユーザー単位の合計ファイルサイズ

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: Tokens
ja: トークン

en: Clear
ja: クリアー

en: Result
ja: 結果

en: (disabled)
ja: （無効）

en: Query
ja: クエリー

en: Caption
ja: キャプション

en: Select a user
ja: ユーザーを選択

en: The settings have not been saved because of the errors.
ja: エラーが発生したため、設定が保存されませんでした。

en: Workflow access permissions updated.
ja: ワークフローのアクセス権限を更新しました。

en: Autocomplete taxonomy
ja: タクソノミーの自動補完

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ja: 本当に、%name ブロックを削除してもよろしいですか？

en: or
ja: または

en: Convert
ja: 変換

en: change
ja: 変更

en: Allowed content types
ja: コンテンツタイプの許可

en: Permissions
ja: 権限

en: permission
ja: 権限

en: Add a new @s.
ja: 新しい@sの追加

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Loading...
ja: ロード中…

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Page name
ja: ページ名

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Select
ja: 選択

en: is
ja: が

en: Copy
ja: コピー

en: 6 hours
ja: 6時間

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Everyone
ja: 全員

en: 1 minute
ja: 1分

en: 1 week
ja: 1週間

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Hide
ja: 非表示

en: Extension
ja: 拡張子

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Administrator
ja: 管理者

en: 12 hours
ja: 12時間

en: Restore
ja: 復元

en: Subscription options
ja: 購読オプション

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Columns
ja: カラム

en: Edit comment
ja: コメントの編集

en: begins with
ja: 以下で始まる

en: contains
ja: 含む

en: does not contain
ja: 含まない

en: Others
ja: その他

en: daily
ja: 日次

en: weekly
ja: 週次

en: Sign up
ja: サインアップ

en: and
ja: かつ

en: where
ja: その

en: Destination URL
ja: リンク先URL

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Compare revisions
ja: リビジョンを比較

en: The current workflow state that the node is in.
ja: 現在のノードのワークフローの状態

en: No state
ja: 状態無し

en: Workflow state
ja: ワークフローの状態

en: yearly
ja: 年次

en: monthly
ja: 月次

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: permissions
ja: 権限

en: (inactive)
ja: (非アクティブ)

en: 2 weeks
ja: 2週

en: ends with
ja: 末尾が等しい

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Reply to comment
ja: コメントに返信

en: is not
ja: ではない

en: Feed display options
ja: フィードディスプレイのオプション

en: User autocomplete
ja: ユーザー名の自動補完

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ja: このページは、現在このウェブフォームノードに設定されているすべてのコンポーネントを表示します。たとえ同じタイプのものであっても、コンポーネントをいくつも追加することができます。コンポーネントを追加するには、テーブルの下のほうにあるフィールドに名前を入力し、タイプを選択します。フォームを送信してコンポーネントを追加するか、フォームの値を更新してください。

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ja: コンポーネントの設定を変更するには、既存のコンポーネントの名前をクリックしてください。

en: Node revision
ja: ノードリビジョン

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: User list
ja: ユーザーリスト

en: Reorder
ja: 並び替え

en: Publish on
ja: 公開する

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
ja: 書式: %time。空欄にすると掲載する予定は無効になります。

en: Unpublish on
ja: 非公開にする

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ja: 書式: %time。空欄にすると非掲載にする予定は無効になります。

en: Export as CSV
ja: CSVとしてエクスポート

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
ja: 予定された掲載を無効にするには空白にします。

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ja: 予定された非掲載を無効にするには空白にします。

en: Text of link
ja: リンクのテキスト

en: (unknown)
ja: (不明)

en: revisions
ja: リビジョン

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: media
ja: メディア

en: 30 days
ja: 30日

en: of type
ja: タイプ指定
