Monster Menus (6.x-6.38) - en to ar translation catalogue (158 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Image size
ar: حجم الصورة

en: user
ar: مستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: content
ar: المحتوى

en: Groups
ar: مجموعات

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: page
ar: صفحة

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Comments
ar: التعليقات

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Test
ar: الاختبار

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Depth
ar: العمق

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Back
ar: رجوع

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Move
ar: تحريك

en: Insert
ar: أدرج

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: MIME Type
ar: نوع مايم

en: Theme
ar: حلة

en: Continue
ar: متابعة

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Create
ar: أنشئ

en: Done
ar: تمّ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Revisions
ar: المراجعات

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Mode
ar: النمط

en: N/A
ar: غير موجود

en: Items
ar: أخبار

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Details
ar: التفاصيل

en: Owner
ar: المالك

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: General
ar: عام

en: group
ar: مجموعة

en: here
ar: هنا

en: (all)
ar: (الكل)

en: Unable to create %label image
ar: غير قادر على إنشاء الصورة %label

en: Loop
ar: حلقة

en: Appearance
ar: المظهر

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: 1 comment
ar: تعليق واحد

en: Destination
ar: الوجهة

en: Random
ar: عشوائي

en: Close
ar: إغلاق

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Title:
ar: العنوان

en: comments
ar: تعليقات

en: Condition
ar: شرط

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Show
ar: عرض

en: Total file size per user
ar: الحجم الكلي لملفات المستخدم

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: Clear
ar: مسح

en: Result
ar: نتيجة

en: Query
ar: استفسار

en: Caption
ar: شرح

en: The settings have not been saved because of the errors.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات بسبب الأخطاء.

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: or
ar: أو

en: Convert
ar: تحويل

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: permission
ar: صلاحية

en: Image sizes
ar: حجم الصورة

en: Add a new @s.
ar: أضف @s جديد.

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: is
ar: يكون

en: Copy
ar: نسخ

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Extension
ar: امتداد

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Administrator
ar: مدير

en: Restore
ar: استرجاع

en: Columns
ar: أعمدة

en: Edit comment
ar: تحرير التعليق

en: contains
ar: يحتوي على

en: and
ar: و

en: where
ar: حيث

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: permissions
ar: تصاريح

en: (inactive)
ar: (غير نشط)

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Reply to comment
ar: رد على التعليق

en: User autocomplete
ar: إكمال آلي لاسم المستخدم

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: User list
ar: قائمة المستخدمين

en: Default size for inline images
ar: الحجم المبدئي للصور المدرجة في المحتوى

en: Title (optional)
ar: العنوان (اختياري)

en: Description (optional)
ar: الوصف (اختياري)

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف
