Node displays (6.x-2.8) - en to de translation catalogue (34 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Content
de: Inhalt

en: Author
de: Autor

en: Read more
de: Weiterlesen

en: Default
de: Standard

en: Teaser
de: Anrisstext

en: Add child page
de: Untergeordnete Seite hinzufügen

en: Printer-friendly version
de: Druckversion

en: Sticky
de: am Anfang von Listen

en: Full node
de: Vollständiger Beitrag

en: Book navigation
de: Buchnavigation

en: Unordered list
de: Aufzählung mit Aufzählungszeichen

en: Post date
de: Beitragsdatum

en: Last updated date
de: Letzter Aktualisierungszeitpunkt

en: Author linked to profile
de: Autor verlinkt zum Profil

en: Display suite
de: Display Suite

en: H1 title
de: H1-Titel

en: H1 title, linked to node
de: H1 Titel, mit Beitrag verlinkt

en: H2 title
de: H2-Titel

en: H2 title, linked to node
de: H2 Titel, mit Beitrag verlinkt

en: H2 block title
de: H2-Blocktitel

en: H2 block title, linked to node
de: H2 Block-Titel, mit Beitrag verlinkt

en: Paragraph title
de: Absatztitel

en: Paragraph title, linked to node
de: Absatz Titel, mit Beitrag verlinkt

en: Taxonomy: all terms
de: Taxonomie: alle Begriffe

en: Taxonomy: @vocab
de: Taxonomie: @vocab

en: Separated by space
de: Durch Leerzeichen getrennt

en: Separated by space, linked to term
de: Durch Leerzeichen getrennt, verlinkt zum Begriff

en: Separated by comma
de: Durch Komma getrennt

en: Separated by comma, linked to term
de: Durch Komma getrennt, verlinkt zum Begriff

en: Book: printer version
de: Buch: Druckversion

en: Printer version
de: Druckversion

en: Preprocess variables
de: Aufbereitungs-Variablen
