Node import (6.x-1.0) - en to ar translation catalogue (108 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Development
ar: التطوير

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Audience
ar: جمهور

en: Disabled
ar: معطل

en: Cost
ar: كلفة

en: On
ar: في

en: Last updated on
ar: أخر تحديث في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Download
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Single
ar: مفرد

en: Multiple
ar: متعدد

en: Related terms
ar: المفردات ذات الصلة

en: Synonyms
ar: مرادفات

en: Multiple select
ar: اختيار متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Book
ar: الوثيقة

en: Back
ar: رجوع

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: URL
ar: العنوان URL

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: Options
ar: الخيارات

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Active
ar: نشط

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Off
ar: إيقاف

en: Published
ar: منشور

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Other
ar: آخر

en: Users
ar: المستخدمين

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: File attachments
ar: الملفات المرفقة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Mission statement
ar: مهمة الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Tasks
ar: المهام

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: - Please choose -
ar: - اختر رجاء -

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ar: خطأ في التحقق من الصحة. حاول مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة اتصل بإداري الموقع.

en: Errors
ar: اخطاء

en: create a new book
ar: إنشاء وثائق جديدة

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Identification
ar: التمييز

en: Drupal version
ar: نسخة دروبال

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه
