Node import (6.x-1.1) - en to fa translation catalogue (133 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Next
fa: بعدی

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: In moderation queue
fa: منتظر تایید مدیر سیستم

en: Username
fa: نام کاربری

en: Development
fa: توسعه

en: List
fa: فهرست

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Audience
fa: مخاطب

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Cost
fa: هزینه

en: On
fa: روشن

en: Last updated on
fa: آخرین به‌روزرسانی در

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Download
fa: دانلود

en: view
fa: مشاهده

en: File
fa: فایل

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Single
fa: تک

en: Multiple
fa: چندین

en: Related terms
fa: واژه‌های مرتبط

en: Synonyms
fa: مترادف‌ها

en: Multiple select
fa: انتخاب چندگانه

en: Required
fa: اجباری

en: root
fa: ریشه

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Book
fa: کتاب

en: Back
fa: بازگشت

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: URL
fa: نشانی

en: Filename
fa: نام فایل

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را حذف کنید؟

en: Parent item
fa: آیتم والد

en: Active
fa: فعال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Off
fa: خاموش

en: Published
fa: منتشر شده

en: Input format
fa: قالب ورودی

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Log message
fa: گزارش

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary name
fa: نام واژگان

en: Term name
fa: نام واژه

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Content field
fa: فیلد محتوا

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Introduction
fa: معرفی

en: Other
fa: ساير

en: SKU
fa: مدل

en: Users
fa: کاربران

en: Tab
fa: زبانه

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: File attachments
fa: فایل‌های پیوست

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: List price
fa: فهرست قیمت

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: To date
fa: تا تاریخ

en: Mission statement
fa: شرح ماموریت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Pounds
fa: پوند

en: Grams
fa: گرم

en: Kilograms
fa: کیلوگرم

en: Ounces
fa: اونس

en: Inches
fa: اینچ

en: Feet
fa: فوت

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Tasks
fa: وظایف

en: Read/Write
fa: خواندن/نوشتن

en: Menu link title
fa: عنوان پیوند منو

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: - Please choose -
fa: - لطفا انتخاب کنید -

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fa: خطای تعیین اعتبار، لطفا دوباره تلاش کنید. در صورت بروز مجدد خطا، با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Product information
fa: اطلاعات محصول

en: Sell price
fa: قیمت فروش

en: create a new book
fa: ایجاد کتاب جدید

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: Centimeters
fa: سانتی‌متر

en: Millimeters
fa: میلیمتر

en: File options
fa: گزینه‌های فایل

en: List position
fa: موقعیت لیست

en: Identification
fa: شناسایی

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: @count rows
fa: @count ردیف

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Book outline
fa: سرفصل کتاب

en: This will be the top-level page in this book.
fa: صفحه اول در این کتاب خواهد بود.

en: Revision information
fa: اطلاعات بازبینی

en: Notify user of new account
fa: کاربر را از حساب جدید آگاه کن

en: Group language
fa: زبان گروه
