Node import (6.x-1.1) - en to it translation catalogue (141 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Seguente

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: In moderation queue
it: In coda di moderazione

en: Username
it: Nome utente

en: Development
it: Sviluppo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: Disabled
it: Disattivato

en: Cost
it: Costo

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Single
it: Singola

en: Multiple
it: Multipla

en: Related terms
it: Termini correlati

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Multiple select
it: Selezione multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Filename
it: Nome file

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: Options
it: Opzioni

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Parent item
it: Voce padre

en: Active
it: Attivo

en: Date format
it: Formato data

en: Off
it: Spento

en: Published
it: Pubblicato

en: Input format
it: Formato input

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Term name
it: Nome del termine

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Content field
it: Campo contenuto

en: Authored by
it: Creato da

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Introduction
it: Introduzione

en: Other
it: Altro

en: SKU
it: Codice

en: Users
it: Utenti

en: Tab
it: Scheda

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: File attachments
it: File allegati

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: List price
it: Prezzo di listino

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: To date
it: A data

en: Mission statement
it: Descrizione della mission

en: Blocked
it: Bloccato

en: Completed
it: Completato

en: Pounds
it: Libbre

en: Grams
it: Grammi

en: Kilograms
it: Chilogrammi

en: Ounces
it: Once

en: Inches
it: Pollici

en: Feet
it: Piede

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Read only
it: Sola lettura

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Membership requests
it: Richieste di iscrizione

en: Tasks
it: Operazioni

en: Read/Write
it: Lettura/Scrittura

en: File format
it: Formato del file

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: - Please choose -
it: - Scegli -

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
it: Errore di validazione, riprovare. Se l'errore persiste, contattare l'amministratore del sito.

en: Errors
it: Errori

en: Product information
it: Informazione prodotto

en: Sell price
it: Prezzo di vendita

en: create a new book
it: crea un nuovo book

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: File options
it: Opzioni file

en: Package quantity
it: Quantità pacco

en: List position
it: Posizione lista

en: Identification
it: Identificazione

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato il

en: Allowed extensions
it: Estensioni consentite

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Drupal version
it: Versione di Drupal

en: Book outline
it: Struttura del book

en: This will be the top-level page in this book.
it: Questa sarà la pagina di livello più alto (root) in questo book.

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Notify user of new account
it: Notifica l'utente del nuovo profilo

en: List in groups directory
it: Mostra nell'elenco dei gruppi

en: Group language
it: Lingua del gruppo
