Node import (6.x-1.2) - en to da translation catalogue (194 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: In moderation queue
da: I moderationskø

en: Username
da: Brugernavn

en: Development
da: Udvikling

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Audience
da: Publikum

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Cost
da: Omkostning

en: On
da: Tilsluttet

en: Last updated on
da: Sidst opdateret den

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Multiple select
da: Flere valg

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parents
da: Overordnede ord

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Book
da: Bog

en: Back
da: Tilbage

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Options
da: Valg

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Active
da: Aktiv

en: Date format
da: Datoformat

en: Off
da: Afbrudt

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Log message
da: Logbesked

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Content field
da: Indholdsfelt

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Introduction
da: Introduktion

en: Other
da: Anden

en: Users
da: Brugere

en: Tab
da: Fane

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Upload file
da: Upload fil

en: List price
da: Listepris

en: Primary Term
da: Primær term

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: To date
da: Til dato

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: Object
da: Objekt

en: Blocked
da: Blokeret

en: Completed
da: Gennemført

en: Shippable
da: Kan sendes

en: Grams
da: Gram

en: Kilograms
da: Kg

en: Inches
da: Tommer

en: Feet
da: Fod

en: Menu settings
da: Menu

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Read only
da: Læse

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: Membership requests
da: Anmodninger om medlemskab

en: Tasks
da: Opgaver

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: Import directory
da: Importmappe

en: File format
da: Filformat

en: Menu link title
da: Titel

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: - Please choose -
da: - Vælg venligst -

en: Registration form
da: Registreringsformular

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
da: Valideringsfejl, prøv venligst igen. Hvis fejlen opstår igen, skal du kontakte sitets administrator.

en: Errors
da: Fejl

en: Product information
da: Produktinformation

en: Sell price
da: Salgspris

en: Import content
da: Importér indhold

en: New import
da: Ny import

en: Reload
da: Genindlæs

en: Sample data
da: Demoindhold

en: create a new book
da: opret ny bog

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: File options
da: Indstillinger for filen

en: Package quantity
da: Pakkestørrelse

en: List position
da: Angiv position

en: Identification
da: Identifikation

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: In progress
da: I gang

en: Delete selected files
da: Slet valgte filer

en: Deleted %filepath from server.
da: Slettet %filepath fra serveren.

en: [more help]
da: [mere hjælp]

en: Select content type
da: Vælg indholdtype

en: Select file
da: Vælg fil

en: Start import
da: Begynd import

en: @title (step @step of @steps)
da: @title (trin @step af @steps)

en: Reset page
da: Nulstil side

en: Reload page
da: Genindlæs side

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: First row contains column names
da: Første række indholder kolonnenavne

en: There are no default values you can set.
da: Der er ingen standardværdier.

en: Record @count
da: Række @count

en: Record separator
da: Rækkeadskiller

en: Field separator
da: Feltadskiller

en: Column @number
da: Kolonne @number

en: Created by
da: Oprettet af

en: Created on
da: Oprettet den

en: Importing %name
da: Importerer %name

en: Rows imported
da: Rækker importeret

en: 1 row
da: 1 række

en: @count rows
da: @count rækker

en: Rows with errors
da: Rækker med fejl

en: Download rows
da: Download rækker

en: Rows to download
da: Rækker at downloade

en: All rows
da: Alle rækker

en: Rows without errors
da: Rækker uden fejl

en: Extra columns
da: Ekstra kolonner

en: You need to have Javascript enabled to see the progress of this import.
da: Du skal have Javascript aktiveret for at følge fremdriften af denne import.

en: FTP settings
da: FTP indstillinger

en: Allow FTP uploads
da: Tillad FTP upload

en: File owner
da: Fil ejer

en: Allowed extensions
da: Tilladte udvidelser

en: Uploaded on
da: Uploadet den

en: Uploaded by
da: Uploadet af

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: 1 row imported
da: 1 række importeret

en: @count rows imported
da: @count rækker importeret

en: 1 row with errors
da: 1 række indeholder fejl

en: @count rows with errors
da: @count rækker indeholder fejl

en: import content
da: importér indhold

en: administer imports
da: administrér importer

en: Importing...
da: Importerer...

en: Continue import
da: Fortsæt import

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: This will be the top-level page in this book.
da: Dette bliver den øverste side i bogen.

en: Revision information
da: Versioner

en: Double quote (")
da: Anførselstegn (")

en: create it
da: opret den

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: List in groups directory
da: Vis i gruppeoversigt

en: Group language
da: Gruppesprog

en: Scheduling options
da: Planlægning

en: Publish on
da: Udgiv den

en: Unpublish on
da: Afpublicér den
