Node import (6.x-1.2) - en to hi translation catalogue (106 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: In moderation queue
hi: मध्यस्ता पंक्ति में

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Development
hi: उद्विकास

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Cost
hi: लागत

en: On
hi: चालू

en: Last updated on
hi: अंतिम नवीनीकृत

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Download
hi: डाउनलोड

en: view
hi: देखें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Single
hi: एक

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Related terms
hi: संबंधित संदर्भ

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: Multiple select
hi: चयन एकाधिक

en: Required
hi: ज़रूरी

en: root
hi: मूल

en: Parents
hi: जनक

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Back
hi: वापस

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: URL
hi: यूआरएल

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Options
hi: विकल्प

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Parent item
hi: मूल जनक वस्तु

en: Active
hi: सक्रिय

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Off
hi: बंद

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Vocabulary name
hi: शब्दावली नाम

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Other
hi: अन्य

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Blocked
hi: बंद

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Tasks
hi: कार्य

en: Read/Write
hi: पढ़े/लिखे

en: Menu link title
hi: मेनू लिंक शीर्षक

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: - Please choose -
hi: - कृपया चुने -

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hi: मान्यता त्रुटी, कृपया पुनः कोशिश करे, यदि यह त्रुटी बनी रहती है तो कृपया प्रबंधक से संपर्क करे .

en: create a new book
hi: नयी किताब बनाएँ

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Identification
hi: पहचान

en: No files available.
hi: कोई फाइल उपलब्ध नहीं  है

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: This will be the top-level page in this book.
hi: यह पृष्ठ इस पुस्तक(बुक) में शीर्ष स्तर पर हो जाएगा.

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Notify user of new account
hi: सदस्य को नये सदस्यत्व की सूचना दें
