Node import (6.x-1.2) - en to id translation catalogue (124 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: In moderation queue
id: Dalam antrian moderasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Development
id: Pengembangan

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Audience
id: Pemirsa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Cost
id: Biaya

en: On
id: Pada

en: Last updated on
id: terakhir diperbarui pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Hierarchy
id: Hierarki

en: Single
id: Sendiri

en: Multiple
id: Banyak

en: Related terms
id: Istilah terkait

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Multiple select
id: Pilihan berganda

en: Required
id: Wajib

en: root
id: akar

en: Parents
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: Back
id: Kembali

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: Options
id: Opsi

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Parent item
id: Item induk

en: Active
id: Aktif

en: Date format
id: Format tanggal

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Input format
id: Format input

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Log message
id: Pesan log

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Vocabulary name
id: Nama kosakata

en: Term name
id: Nama istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Other
id: Lainnya

en: Users
id: Pengguna

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: File attachments
id: Sisipan file

en: List price
id: Daftar Harga

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: To date
id: Ke tanggal

en: Mission statement
id: Pernyataan misi

en: Blocked
id: Diblokir

en: Completed
id: Selesai

en: Pounds
id: Pound

en: Grams
id: Gram

en: Kilograms
id: Kilogram

en: Ounces
id: Ons

en: Inches
id: Inchi

en: Feet
id: Kaki

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Read only
id: Baca saja

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Tasks
id: Tugas

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: File format
id: Format berkas

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: - Please choose -
id: - Pilih salah satu -

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Errors
id: Kesalahan

en: Sell price
id: Harga jual

en: create a new book
id: membuat buku baru

en: Custom format
id: Format sendiri

en: Centimeters
id: Centimeter

en: Millimeters
id: Milimeter

en: Identification
id: Identifikasi

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: @count rows
id: @count baris

en: Allowed extensions
id: Ekstensi diperbolehkan

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Drupal version
id: Versi Drupal

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: This will be the top-level page in this book.
id: Ini akan merupakan halaman paling atas atau tingkat atas dalam buku ini.

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Notify user of new account
id: Beri tahu anggota baru
