Node import (6.x-1.2) - en to ro translation catalogue (125 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Next
ro: Următor

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: In moderation queue
ro: În curs de moderare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Development
ro: Dezvoltare

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Download
ro: Descarcă

en: view
ro: afișează

en: File
ro: Fișier

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Single
ro: Singură

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Multiple select
ro: Selecţie multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parents
ro: Părinți

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Back
ro: Înapoi

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: Options
ro: Opţiuni

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Active
ro: Activ

en: Date format
ro: Format dată

en: Off
ro: Oprit

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term name
ro: Numele termenului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Content field
ro: Conţinut câmp

en: Authored by
ro: Autor

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Other
ro: Altele

en: SKU
ro: Cod

en: Users
ro: Utilizatori

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: List price
ro: Preţ de listă

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: To date
ro: Până la data

en: Mission statement
ro: Misiunea sitului

en: Blocked
ro: Blocat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Read only
ro: Numai citire

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: File format
ro: Formatul fişierului

en: Menu link title
ro: Titlul legăturii de meniu

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: - Please choose -
ro: - Alegeţi -

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Errors
ro: Erori

en: Product information
ro: Informaţii produs

en: Sell price
ro: Preţ de vânzare

en: New import
ro: Import nou

en: create a new book
ro: creează cărţi noi

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: Centimeters
ro: Centimetrii

en: Package quantity
ro: Cantitate în pachet

en: List position
ro: Poziţie în listă

en: Identification
ro: Identificare

en: In progress
ro: În desfășurare

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Created by
ro: Creat de

en: Created on
ro: Creat pe

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Drupal version
ro: Versiune Drupal

en: Book outline
ro: Structură carte

en: This will be the top-level page in this book.
ro: Aceasta va fi pagina rădăcină în această carte.

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: Notify user of new account
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost creat contul nou.
