Notifications (6.x-2.2) - en to uk translation catalogue (401 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Адміністрування

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Description
uk: Опис

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Logging
uk: Журналювання

en: Overview
uk: Огляд

en: Reset
uk: Скинути

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: edit
uk: редагувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Time
uk: Час

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Every hour
uk: Щогодини

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Subscription settings
uk: Налаштування підписки.

en: Autosubscribe
uk: Автоматична підписка

en: Notify poster of own posts
uk: Повідомляти автора про власні публікації

en: Notifies a node poster about their own posts.  Useful principally during testing.  Default is OFF.
uk: Сповіщати автора матеріалу про його дописи. Корисно для тестування системи. За промовчанням вимкнуто.

en: Set all users to "autosubscribe" by default
uk: Встановити для всіх користувачів режим "автопідписки" за промовчанням

en: Subscriptions
uk: Підписки

en: Enables site settings for user subscriptions.
uk: Містить налаштування сайту для користувацьких підписок.

en: You are not currently subscribed to any active threads
uk: Ви зараз не підписані на жодну з активних тем обговорення

en: Your subscription was activated.
uk: Ваша підписка була активована.

en: There are no active content types.
uk: Відсутні активні типи матеріалів.

en: type
uk: тип

en: subscribe to content
uk: підписатися на матеріал

en: subscribe to taxonomy terms
uk: підписатися на терміни таксономії

en: maintain own subscriptions
uk: створювати/видаляти власні підписки

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: status
uk: стан

en: Node
uk: Матеріал

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: Default settings
uk: Налаштування за замовчуванням

en: Block
uk: Блок

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Sender
uk: Відправник

en: Creation date
uk: Дата створення

en: Filter
uk: Фільтр

en: Term
uk: Термін

en: Field type
uk: Тип поля

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: blocked
uk: заблоковано

en: active
uk: активне

en: Delete all
uk: Видалити все

en: Current
uk: Поточна

en: General
uk: Загальне

en: Method
uk: Спосіб

en: Events
uk: Події

en: Messaging
uk: Повідомлення

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Confirm your subscription
uk: Підтвердження Вашої підписки

en: Are you sure you want to delete these items?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити ці елементи?

en: No items selected.
uk: Жодних позицій не вибрано.

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: Refine
uk: Відібрати

en: Undo
uk: Скасувати

en: Display name
uk: Назва

en: Long
uk: Довгий

en: Short
uk: Короткий

en: Days
uk: Дні(в)

en: Immediately
uk: Негайно

en: Autocomplete taxonomy
uk: Автодоповнення таксономії

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Current status
uk: Поточний стан

en: Not available
uk: Недоступно

en: method
uk: метод

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Display in block
uk: Відображати в блоці

en: Thread
uk: Гілка

en: Send interval
uk: Інтервал відправлення

en: Send method
uk: Метод відправлення

en: inactive
uk: неактивне

en: Show only items where
uk: Відображати лише позиції, де

en: Activate
uk: Задіяти

en: Deactivate
uk: Вимкнути

en: Manage subscriptions
uk: Керувати підписками

en: No subscriptions available.
uk: Немає доступних підписок.

en: The subscriptions have been deleted.
uk: Підписки були видалені.

en: Subscriber
uk: Читач

en: You can
uk: Ви можете

en: drop
uk: видалити

en: Allowed vocabularies
uk: Дозволені словники

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
uk: <strong>%a</strong> - <strong>%b</strong>

en: Create subscription
uk: Створити підписку

en: Messaging & Notifications
uk: Повідомлення і сповіщення

en: [site-name] subscription update for [user]
uk: Оновлення підписки користувача [user] на сайті [site-name]

en: Greetings, [user].
    
    These are your messages
uk: Шановний, [user].
    
    Це ваші повідомлення.

en: A [type] has been updated: [title]
    
    [event_list]
uk: Матеріал типу [type] було оновлено: [title]
    
    [event_list]

en: This is an automatic message from [site-name]
uk: Це автоматичне повідомлення з сайту [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
uk: Щоб налаштувати ваші підписки, перейдіть за посиланням: [subscriptions-manage]

en: notifications
uk: сповіщення

en: Queue
uk: Черга

en: interval
uk: інтервал

en: Digest
uk: Дайджест

en: Limits for queue processing
uk: Обмеження на обробку черги

en: These are the limits for each cron run on queue processing. The process will stop when it first meets any of them. Set to 0 for no limit.
uk: Ці обмеження застосовуються для кожного запуску регулярних процедур (cron). Відправлення повідомлень припиняється до наступного запуску регулярних процедур (cron), якщо буде дотримано хоча б одне із зазначених нижче обмежень. Нульове значення означає відсутність обмеження.

en: Number of messages sent
uk: Кількість відправлених повідомлень

en: Time (seconds)
uk: Час (у секундах)

en: Time (% of cron time)
uk: Час (в % від часу роботи cron)

en: Maximum percentage of cron time the process may use.
uk: Максимальна частка часу роботи крону, яку може займати відправлення повідомлень.

en: Default send interval
uk: Інтервал відправлення по-умовчанню

en: [type-name] [title] by [author-name]
uk: [type-name] [title] від [author-name]

en: Digest line
uk: Рядок добірки

en: Immediate sending
uk: Негайне відправлення

en: Notifications Sender
uk: Відправляти повідомлення від імені

en: User name, site data (Only the user name will be used)
uk: Від імені користувача із зазначенням дати

en: Full user data (User name and available user information)
uk: Від імені користувача із зазначенням доступної інформації про користувача

en: If enabled all notifications will be logged and kept for the specified time after they're processed.
uk: Якщо увімкнено, всі сповіщення будуть зберігатися до журналу на певний час, після чого будуть відправлятися на обробку.

en: Digest formats
uk: Формати добірки

en: These are the digest formats available for each interval.
uk: Ці формати повідомлень у добірці використовуються при відправленні не окремих сповіщень, а цілої добірки що містить декілька повідомлень.

en: Send intervals
uk: Інтервали відправлення

en: The time intervals for your subscriptions have been updated
uk: Інтервали відправлення для ваших підписок були оновлені

en: Enabled events
uk: Включені події

en: Check the events for which notifications should be triggered.
uk: Зазначте події, при яких будуть надсилатися повідомлення

en: You need to enable some plug-ins to provide notifications events.
uk: Ви повинні включити певні модулі, щоб задіяти події для повідомлень.

en: Total: %number
uk: Усього: %number

en: Subscriptions by type
uk: Підписки по типу

en: Subscriptions by send method
uk: Підписки по методу надсилання

en: Notifications in queue
uk: Повідомлення в черзі

en: Process log
uk: Лог процесу

en: Run process
uk: Запустити процес

en: Run normal queue processing, same as cron run.
uk: Запустити обробку черги повідомлень, як під час виконання регулярних процедур.

en: Process immediate
uk: Запустити відправлення негайних повідомлень

en: Process only rows marked for immediate sending.
uk: Обробити тільки позиції, позначені для негайного відправлення.

en: Reset queue
uk: Скинути чергу

en: Delete all notifications in queue.
uk: Видалити всі сповіщення в черзі.

en: Run test
uk: Виконати тест

en: Test run queue processing, without updating nor sending messages.
uk: Протестувати обробку черги. При цьому ні відправлення повідомлень, ні зміна черги не проводяться.

en: The queue has been reset.
uk: Черга була скинута

en: No elements
uk: Немає значень

en: Reached processing limit on queue processing: %name = %value
uk: Досягнуто ліміт обробки черги: %name = %value

en: You don't have permissions to manage these subscriptions
uk: У вас немає прав для керування цими підписками

en: Change send method to
uk: Змінити метод надсилання на

en: Change send interval to
uk: Змінити інтервал надсилання на

en: Validation error. You don't have permission to delete some of these subscriptions
uk: У доступі відмовлено. У вас немає необхідних прав для видалення деяких з цих підписок

en: You don't have permission to manage all these subscriptions
uk: У вас немає прав на керування всіма цими підписками

en: Node title mismatch. Please check your selection.
uk: Не збігається заголовок матеріалу. Будь-ласка, перевірте ваш вибір.

en: Found no valid post with that title: %title
uk: Не знайдений матеріал з таким заголовком: %title

en: You have %count @status subscriptions.
uk: Ваші підписки: %count @status

en: You don't have any subscriptions yet.
uk: У вас поки-що немає жодних підписок.

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
uk: Ваш базовий метод відправлення для нових підписок: @send_method

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
uk: Ваші базові параметри інтервалу відправлення для нових підписок: @send_interval

en: Administer your subscriptions
uk: Керування Вашими підписками

en: Edit your notifications settings
uk: Змінити налаштування сповіщень

en: Cancel all your subscriptions
uk: Відмінити всі ваші підписки

en: Create @type subscription
uk: Створити підписку на @type

en: You must set a value for this field.
uk: Ви повинні ввести значення в це поле.

en: You must provide valid values for all fields.
uk: Ви повинні правильно заповнити всі поля.

en: Your subscription has been created.
uk: Ваша підписка була успішно створена.

en: Your subscription cannot be created.
uk: Ваша підписка не може бути створена.

en: Subscription type or parameters not allowed
uk: Недопустимі тип чи параметри підписки

en: Your subscription was cancelled
uk: Ваша підписка була скасована.

en: Your subscription has been removed.
uk: Ваша підписка була видалена.

en: All your subscriptions have been removed.
uk: Всі ваші підписки були видалені.

en: You don't have any subscription on this site.
uk: У вас немає жодних підписок на оновлення матеріалів на сайті.

en: Are you sure you want to delete this subscription?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю підписку?

en: Are you sure you want to remove all your subscriptions on this site?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити всі ваші підписки на оновлення матеріалів на сайті?

en: Messaging and Notifications settings
uk: Налаштування повідомлень і сповіщень

en: Default send interval for subscriptions.
uk: Інтервал по-умовчанню для відправлення повідомлень по підписках.

en: Messages coming from user subscriptions and system events
uk: Повідомлення, що приходять від модуля підписки на матеріали користувачів і системні події

en: Notifications event
uk: Події для сповіщення

en: Common parts for all Notifications messages for a single event. This is useful for defining a common header and/or footer for all these messages.
uk: Спільні для всіх сповіщень частини повідомлень. Зручно використовувати цю опцію для додавання верхнього та/або нижнього колонтитулу одразу до всіх повідомлень.

en: Notifications digest
uk: Добірка сповіщень

en: Depending on your settings for each Send interval, Notifications may be digested, this is grouped and summarized in a single message. These are the common parts for Notifications digests.
uk: Залежно від налаштувань для кожного інтервалу відправлення, повідомлення можуть бути об'єднані в добірку й відправлені єдиним повідомленням.

en: Line for digested events
uk: Рядок для подій у добірці

en: Event notification for [user] from [site-name]
uk: Повідомлення про подію від користувача [user] із сайту [site-name]

en: Greetings [user],
uk: Шановний [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
uk: На сайті був оновлений матеріал, на сповіщення про стан якого ви підписані

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
uk: Щоб відмовитись від розсилання, перейдіть за посиланням: [unsubscribe-url]

en: The url for the current user to manage subscriptions.
uk: Адреса, по якій поточний користувач може управляти підписками.

en: The url to allow a user to delete all their subscriptions.
uk: Адреса, по якій користувач може вилучити всі свої підписки.

en: The url for disabling a specific subscription.
uk: Адреса для відключення певної підписки.

en: List of events for message digests
uk: Список подій для добірок повідомлень

en: Detailed information for event
uk: Докладна інформація про події

en: Produces one line per event, grouped by object
uk: Кожній події приділяється один рядок, рядки згруповані по типу матеріалу

en: Adds full information for each event
uk: Надає докладну інформацію з кожної події

en: Twice a day
uk: Двічі на день

en: Subscription %id of type %type to: !values
uk: Підписка %id типу %type на: !values

en: administer notifications
uk: адмініструвати сповіщення

en: manage own subscriptions
uk: налаштовувати власні підписки

en: manage all subscriptions
uk: налаштовувати всі підписки

en: Administer and configure messaging and notifications
uk: Керування і налаштування повідомлень і сповіщень

en: Manage existing subscriptions and queue.
uk: Керувати існуючими підписками і чергою повідомлень.

en: Subscriptions overview.
uk: Огляд підписок.

en: Administer subscriptions.
uk: Адмініструвати підписки.

en: Notifications queue.
uk: Черга сповіщень.

en: Notifications Settings
uk: Налаштування сповіщень

en: Site settings for user notifications.
uk: Налаштування сайту для сповіщення користувачів.

en: Intervals
uk: Інтервали

en: Node title autocomplete
uk: Автозавершение заголовка матеріалу

en: The basic notifications framework
uk: Основний фреймворк для повідомлень

en: Checking this box allows you to automatically subscribe to any thread you create or post a comment to.
uk: Відмітивши це, ви будете автоматично підписані на сповіщення про оновлення кожного матеріалу, який ви створили, або в якому залишили коментар.

en: If checked the option will be 'enabled' by default for user account settings. This won't change existing settings for users who have already defined it.
uk: Якщо ви поставите галочку тут, то ця опція буде увімкнена базово в налаштуваннях профілів користувачів. Але вона не впливає на налаштування тих користувачів, які вже задали її.

en: You are currently set to receive notifications for replies to content which you create. To change this default, uncheck the autosubscribe option in your user account settings.
uk: Встановлений щойно вами параметр забезпечує сповіщення вас про всі нові коментарі до створених вами метеріалів. Щоб повернутись до базових параметрів, зніміть галочку з опції автопідписки в налаштуваннях вашого профілю.

en: Notifications Autosubscribe
uk: Автоматична підписка на сповіщення

en: Provides automatic notifications.
uk: Автоматично підписує користувачів на повідомлення.

en: Enabled subscription types
uk: Включені типи підписок

en: Check the subscription types that will be enabled. You can use the global settings here or set different options for each content type. On this second case these will be the defaults for new content types.
uk: Виберіть типи підписок, які будуть використовуватися на сайті. Ви можете використовувати глобальні налаштування, або можете налаштувати типи підписок окремо для кожного типу матеріалів. У другому випадку встановлені параметри будуть базовими для нових типів матеріалів.

en: Use global settings on this page for all content types
uk: Використовувати глобальні налаштування на цій сторінці для всіх типів матеріалів

en: Set up for each content type on <a href="@content-type-settings">Administer Content Types</a>.
uk: Встановити індивідуальні налаштування для кожного окремого типу матеріалів можна на сторінках редагування <a href="@content-type-settings">типів матеріалів</a>.

en: Global options
uk: Загальні параметри

en: Define the available subscription types that will be enabled globally
uk: Ці налаштування типів підписок будуть використовуватись, якщо увімкнено режим використання глобальних параметрів.

en: You are currently subscribed to the following threads:
uk: Ви підписані на наступні обговорення:

en: There are no active author subscriptions.
uk: Нема жодних діючих підписок на авторів.

en: Your subscriptions have been updated.
uk: Ваші підписки були оновлені.

en: This is the format for each digest group. A message may consist on one or many of these groups:
uk: Це формат для кожної групи добірок. Повідомлення може входити до складу однієї або декількох з цих груп:

en: Digest line.
uk: Рядок добірки.

en: Allowed subscription types
uk: Доступні типи підписок

en: Enable different subscription options for this content type.
uk: Включити різні опції підписок для цього типу матеріалів.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-settings">Notifications content settings</a>
uk: Увімкнути ці опції можна на сторінці <a href="@notifications-settings">налаштувань сповіщень</a>

en: Do not send notifications for this update.
uk: Не відправляти сповіщення про це оновлення.

en: Content type: @type
uk: Тип матеріалу: @type

en: Author: @name
uk: Автор: @name

en: Thread: @title
uk: Обговорення: @title

en: Subscribe to all changes and comments for a thread.
uk: Підписатися на всі зміни та коментарі до гілки.

en: Subscribe to all content of a given type.
uk: Підписатися на всі матеріали даного типу.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
uk: Підписатися на всі матеріали від цього користувача.

en: Content type and Author
uk: Тип і автор матеріалу

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
uk: Підписатися на всі матеріали даного типу цього користувача.

en: New content of type [type-name] has been submitted
uk: Був опублікований новий матеріал типу «[type-name]»

en: Node creation
uk: Створення матеріалу

en: The [type-name] has been updated
uk: Матеріал типу «[type-name]» було оновлено

en: Node update
uk: Оновлення матеріалу

en: New comment by [comment-author-name]: [comment-title]
uk: [comment-author-name] залишив новий коментар із заголовком: [comment-title]

en: Node comment
uk: Коментар до матеріалу

en: User name not found.
uk: Користувача з таким іменем не знайдено.

en: The <em>Header</em> and <em>Footer</em> will be taken from Notification events.
uk: «Шапка» і «підвал» будуть узяті з подій повідомлень.

en: The <em>Digest line</em> will be used when composing Short digests on which each event will be just a line.
uk: <em>Рядок добірки</em> буде використаний при генерації коротких добірок, в яких кожній події буде відведено окремий рядок.

en: Notifications for node events
uk: Сповіщення про події з матеріалами

en: Defaults for all notifications related to node events.
uk: Базові налаштування для всіх сповіщень про події з матеріалами

en: Notifications for node creation
uk: Повідомлення про створення матеріалів

en: Notifications produced when a new node is created.
uk: Повідомлення, що відправляються, коли створюється новий матеріал.

en: Notifications for node updates
uk: Повідомлення про оновлення матеріалів

en: Notifications produced when a node is updated.
uk: Повідомлення, що відправляються при оновленні існуючого матеріалу.

en: Notifications for node comments
uk: Повідомлення про коментарі до матеріалів.

en: Notifications produced when a comment is posted to a node.
uk: Повідомлення, що відправляються, коли до матеріалу додається коментар.

en: Groups digests per node
uk: Добірки повідомлень за матеріалами

en: Group of events digested for each node.
uk: Добірки подій, згруповані по кожному матеріалу.

en: Groups digests per node type
uk: Згрупувати добірки по типу матеріалу

en: Group of events digested for each node type.
uk: Добірки подій, згруповані за типами матеріалів

en: Update for [type-name]: [title]
uk: Було оновлено матеріал «[title]» типу «[type-name]»

en: Read more [node-url]
uk: Переглянути повністю: [node-url]

en: New [type-name]: [title]
uk: Було створено новий матеріал «[title]» типу «[type-name]»

en: Comment for [type-name]: [title]
uk: Було додано коментар до матеріалу «[title]» типу «[type-name]»

en: Comment by [comment-author-name]: [comment-title]
uk: Коментар від [comment-author-name]: [comment-title]

en: Read more [comment-url]
uk: Переглянути повністю: [comment-url]

en: New Comment on [title] by [comment-author-name] titled [comment-title]
uk: Новий коментар до матеріалу «[title]» від користувача [comment-author-name], під назвою «[comment-title]»

en: Updates for [type-name]: [title]
uk: Було оновлено матеріал «[title]» типу «[type-name]»

en: This post
uk: Цей допис

en: Posts of type @type
uk: Дописи типу @type

en: Posts by @name
uk: Дописи користувача @name

en: All posts by @name
uk: Всі дописи користувача @name

en: @type posts by @name
uk: до всіх матеріалів типу «@type», опублікованих користувачем @name

en: The node teaser.
uk: Резюме матеріалу.

en: The node body.
uk: Тіло матеріалу.

en: The node view url for read more links.
uk: Адреса матеріалу для посилань «Читати цілком»

en: Unfiltered node teaser. WARNING - raw user input.
uk: Резюме матеріалу (!) нефільтроване. УВАГА - введені користувачем дані будуть необроблені.

en: Unfiltered node body. WARNING - raw user input.
uk: Тіло матеріалу (!) нефільтроване. УВАГА - введені користувачем дані будуть необроблені.

en: The comment view url.
uk: Адреса перегляду коментаря

en: The comment reply url.
uk: Адреса відповіді на коментар

en: subscribe to content type
uk: підписатися на тип матеріалу

en: subscribe to author
uk: підписатися на автора

en: skip notifications
uk: пропустити повідомлення

en: Content subscriptions
uk: Підписки на оновлення матеріали

en: Content notifications uninstallation script complete.
uk: Видалення підписок на матеріали завершено.

en: Content Notifications
uk: Сповіщення про оновлення матеріалів

en: Allows users to subscribe to content related events.
uk: Дозволяє користувачам підписуватися на сповіщення про події, пов'язані з матеріалами.

en: Subscription type
uk: Тип підписки

en: Simple notifications
uk: Прості сповіщення

en: The subject and main body will be provided by the event itself
uk: Тема і основний вміст буде наданий самою подією

en: Simple notifications triggered by other modules using the Notifications Lite API module.
uk: Прості сповіщення, що запущені іншими модулями з використанням модуля Notifications Lite API.

en: Greetings, [user].
uk: Шановний, [user].

en: Extra Simple Notifications API. Enable only when required by other modules.
uk: Додаткове просте API для сповіщення. Треба активувати лише коли цього вимагають інші модулі.

en: Term: %name
uk: Термін: %name

en: Subscribe to content tagged with a given taxonomy term.
uk: Підписатися на матеріали, помічених даним терміном таксономії.

en: Term name not found.
uk: Назву терміна не знайдено.

en: Tag subscriptions
uk: Теґ підписки

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
uk: Виберіть словники, які будуть <em>доступні</em> для підписки.

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
uk: Дозволяє користувачам підписуватися на терміни таксономії.

en: Add subscription
uk: Додати підписку

en: Visible subscription types
uk: Видимі типи підписок

en: Check the subscription types the UI module should show. If not checked no options for this subscription type will be displayed at all.
uk: Виберіть типи підписок, які повинен відображати цей модуль. Для невибраних типів підписок не буде відображатися ніяких опцій.

en: <strong>Tab</strong>. A full tab for some subscription types will be displayed for each enabled subscription type when available.
uk: <strong>Вкладка</strong>. Для кожного включеного типу підписок буде відображатися окрема вкладка.

en: <strong>Create</strong>. A create link and a custom page for adding subscriptions will be available for each enabled subscription type.
uk: <strong>Створення</strong>. Для кожного включеного типу підписок буде доступне посилання «створити» і сторінка для додавання підписок.

en: User account pages
uk: Сторінки облікових записів користувачів

en: Check elements to display on user account pages
uk: Виберіть елементи для відображення на сторінках профілів користувачів

en: Manage own subscriptions
uk: Керування власними підписками

en: Check elements to display on user account tabs for site users to manage their own subscriptions
uk: Виберіть, які елементи керування власними підписками необхідно відображати на вкладках облікових записів користувачів

en: Subscribe to other users
uk: Підписка на інших користувачів

en: Check elements to display on user account tabs for other users to subscribe to them
uk: Виберіть, які елементи підписки на інших користувачів необхідно відображати на вкладках профілів користувачів

en: Subscribe to content
uk: Підписка на матеріали

en: You can use the global settings here or set different options for each content type. On this second case these will be the defaults for new content types.
uk: На цій сторінці ви можете використовувати глобальні налаштування, або встановити параметри для кожного типу матеріалів окремо (в цьому випадку встановлені параметри будуть базовими для нових типів матеріалів).

en: Check elements to display on each node for users to subscribe / unsubscribe.
uk: Виберіть, які елементи підписатись/відписатись необхідно відображати для користувачів на сторінках кожного матеріалу.

en: Show user account page
uk: Показувати сторінку облікового запису користувача

en: Show create subscription page
uk: Показувати сторінку створення підписки

en: These are UI settings only and will define which options will be visible for end users and how they'll be displayed. Which options will be finally available will be determined by:
uk: Ці налаштування стосуються тільки інтерфейсу. Вони визначають, які опції будуть доступні користувачам і як вони будуть відображатися. Те, які налаштування будуть доступні, визначається наступним:

en: Enabled subscription types on the other Notifications settings pages
uk: Включені типи підписок на інших сторінках налаштувань сповіщень.

en: Permissions that you can configure on <a href="@administer-permissions">Administer permissions</a>.
uk: Налаштувати повноваження можна на сторінці <a href="@administer-permissions">Адміністрування повноважень</a>.

en: The enabled options on this page.
uk: Увімкнення опцій на цій сторінці.

en: Subscriptions UI
uk: Інтерфейс підписок

en: Enable different display options for subscriptions to this content type.
uk: Увімкніть різноманітні способи відображення для підписки на матеріали цього типу.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-ui-settings">Notifications UI settings</a>
uk: Щоб задіяти ці опції, перейдіть на сторінку <a href="@notifications-ui-settings">налаштування інтерфейсу сповіщень</a>

en: or create a new subscription
uk: або створити нову підписку

en: Unsubscribe from: !name
uk: Відписатися від: !name

en: Subscribe to: !name
uk: Підписатися на: !name

en: <strong>In node form</strong>. A subscriptions subform will be available when creating or editing nodes.
uk: <strong>У формі редагування матеріалу</strong>. Настроювання підписки будуть з'являтися у формі виправлення матеріалу при створенні нового або редагуванні  наявного.

en: <strong>In comment form</strong>. A subscriptions subform will be available when posting comments.
uk: <strong>У формі коментаря</strong>. Настроювання підписки будуть відображатися при написанні коментаря.

en: <strong>Full node links</strong>. Subscription links will be displayed for full node pages.
uk: <strong>Посилання на сторінці матеріалу</strong>. Посилання на підписку/відписку будуть відображатися при перегляді повної версії матеріалу.

en: <strong>Teaser node links</strong>. Subscription links will be displayed for node teasers.
uk: <strong>Посилання в анонсі матеріалів</strong>. Посилання на підписку/відписку будуть відображатися в анонсі матеріалів.

en: <strong>Form on node pages</strong>. A collapsible subscriptions form will be displayed for full node pages.
uk: <strong>Форма на сторінці матеріалу</strong>. Настроювання підписки будуть з'являтися на сторінці перегляду окремого матеріалу.

en: <strong>In block</strong>. Options will be displayed on the Subscriptions block when viewing a node.
uk: <strong>У блоці</strong>. Налаштування підписки будуть відображатися в блоці, що з'являтиметься при перегляді окремого матеріалу.

en: Links on user account tab
uk: Посилання на вкладці облікового запису користувача

en: A subscription has been created | @count subscriptions have been created
uk[0]: Була створена підписка
uk[1]: Було створено @count підписки
uk[2]: Було створено @count підписок

en: A subscription has been deleted | @count subscriptions have been deleted
uk[0]: Була видалена @count підписка
uk[1]: Було видалено @count підписки
uk[2]: Було видалено @count підписок

en: Provides an UI to notifications
uk: Забезпечує інтерфейс для сповіщень

en: Send Interval
uk: Інтервал відправлення

en: Messaging store.
uk: Зберігання повідомлень.

en: The ID of the message
uk: Ідентифікатор повідомлення.

en: The subject of the message
uk: Тема повідомлення.

en: The body of the message
uk: Вміст повідомлення

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Provides a link to delete the message
uk: Забезпечує посилання, за яким можна видалити повідомлення.

en: The delivery method for the message
uk: Спосіб відправлення повідомлення

en: The User ID of the message sender.
uk: Ідентифікатор користувача, що відправив повідомлення.

en: Receiver
uk: Одержувач

en: The User ID of the message receiver.
uk: Ідентифікатор користувача, що одержав повідомлення.

en: Notifications subscriptions.
uk: Підписки на сповіщення.

en: Subscription by the current user
uk: Підписка поточного користувача

en: Filter the view to the currently logged in user.
uk: Фільтрація по користувачам, що увійшли на сайт в цю мить.

en: Subscriber UID
uk: UID читача

en: The UID of the subscriber.
uk: Ідентифікатор користувача-читача.

en: Subscribed Nid
uk: Nid матеріалу

en: The node ID of the subscribed node.
uk: Ідентифікатор матеріалу, на який зроблена підписка.

en: The UID of the subscribed author.
uk: Ідентифікатор автора, на який зроблена підписка

en: Views integration for Notifications.
uk: Інтеграція підписок з модулем Views.

en: Message for [user]
uk: Повідомлення для [user]

en: Notifications are usually queued to be sent on cron process later. Checking this option will cause immediate notifications to be sent right away, instead of being queued. This will produce more timely notifications for sites with a small number of users. Not recommended for sites with a large number of users. This may not work for AJAX forms and notifications will be queued anyway.
uk: Зазвичай сповіщення ставляться в чергу на відправку і надсилаються при виконанні регулярних процедур (cron). Увімкнення цієї опції призведе до нагайного відправлення сповіщень. Вони будуть приходити більш своєчасно, аніж у випадку з чергою. Ця опція корисна при невеликій кількості зареєстрованих користувачів, оскільки може збільшувати навантаження. Може не працювати в AJAX-формах (сповіщення не зникнуть, а просто стануть в чергу на відправку).

en: Use the site information as the sender for notification messages or use account data from the user causing the event. WARNING: Selecting the last option (Full user data) may disclose private information to subscribers like the user e-mail address.
uk: Зазначте, що використовувати в якості імені відправника повідомлень. Можна використовувати або назву сайту, або ім’я користувача, або і’мя і дані його профіля. ПОПЕРЕДЖЕННЯ: останній варіант може розкрити приватні дані про користувачів, наприклад, e-mail адресу.

en: To delete an interval, set the time unit and the name empty. If the time is negative, notifications will never be sent.
uk: Щоб вилучити інтервал, зітріть значення часу й назви інтервалу й збережіть. Щоб повідомлення ніколи не відправлялися, укажіть негативне значення часу.

en: Clean queue
uk: Очистити чергу

en: Delete all logs, processed rows and related data in queue.
uk: Вилучити всі логи, оброблені позиції й зв'язані дані в черзі.

en: Temporarily disable all your subscriptions
uk: Тимчасово вимкнути всі ваші підписки

en: Enable all your subscriptions
uk: Увімкнути всі ваші підписки

en: How often and by which channel do you want to get notifications for this subscription.
uk: Як часто і яким способом ви бажаєте отримувати сповіщення по цій підписці.

en: You can temporarily disable this subscription for not getting notifications.
uk: Ви можете тимчасово вимкнути цю підписку, щоб не отримувати сповіщень.

en: Are you sure you want to enable all your subscriptions?
uk: Ви впевнені, що бажаєте ввімкнути всі ваші підписки?

en: You will get notifications again for all of them.
uk: Ви знову будете одержувати повідомлення по всіх підписках.

en: Are you sure you want to disable all your subscriptions?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вимкнути всі ваші підписки?

en: You will stop getting notifications until you enable them again.
uk: Ви перестанете одержувати повідомлення, поки знову не ввімкнете їх.

en: All your subscriptions have been enabled.
uk: Всі ваші підписки були ввімкнені.

en: All your subscriptions have been disabled.
uk: Всі ваші підписки були вимкнені.

en: !type subscription
uk: Підписка на: !type

en: Group closing
uk: Закриття груп

en: Edit subscription
uk: Редагувати підписку

en: Update subscriptions
uk: Обновити підписки

en: Content subscriptions are subscriptions to nodes that will produce notifications when a node is posted or updated or when a comment is posted for that nodes. Notifications will be sent only for published content so if you need to be notified of unpublished content waiting for approval you better use Triggers and Actions or some other module for that.
uk: Підписки на матеріали — це підписки на конкретні статті, пости, новини й т.п. Коли матеріал створюється, редагується або одержує коментар, підпищикам відправляється повідомлення. Повідомлення відправляються тільки для опублікованих матеріалів, тому якщо ви бажаєте отримувати повідомлення по неопублікованим матеріалам, наприклад, що вимагають ревізії, вам слід використовувати інший модуль: базові Triggers і Actions, додатковий Rules або щось ще.

en: On this page you can set which of the available subscription types are allowed. Alternatively you can select the <em>Set up for each content type</em> option and use the <a href="@content-type-settings">Administer Content types</a> page. These settings will be combined with permissions and other options (See user interface options if enabled) to determine which subscriptions will be finally available for users.
uk: На цій сторінці ви можете налаштувати, які типи підписок будуть використовуватись на сайті. Ці налаштування застосовуються до всіх типів матеріалів зразу. Ви також можете налаштувати тип підписок окремо для кожного типу матеріалів, для цього активуйте відповідний режим нижче і перейдіть на сторінку <a href="@content-type-settings">керування типами матеріалів</a>. Ці налаштування працюють у парі з дозволами (permissions) і іншими опціями. Перейдіть на вкладку Інтерфейс користувача, щоб побачити, які саме налаштування будуть доступні користувачу.

en: Please, check all your Notifications content settings and note the new options.
uk: Будь-ласка, перевірте всі налаштування сповіщень про оновлення матеріалів і зверніть увага на нові опції.

en: Group of simple notifications
uk: Група простих сповіщень

en: Simple notifications digested with short format.
uk: Прості сповіщення підготовлені у короткому форматі.

en: Every line of the digest will be a separate message.
uk: Кожний рядок в добірці буде окремим повідомленням.

en: Generic messages
uk: Загальні повідомлення

en: Posts tagged with %name
uk: Публікації помічені як %name

en: Limit the displayed taxonomy terms
uk: Ліміт відображення термінів таксономії

en: Please, check all your Notifications UI settings and note the new options.
uk: Будь-ласка, перевірте всі налаштування інтерфейсу сповіщень про оновлення матеріалів і зверніть увага на нові опції.

en: The date that the message was created.
uk: Дата створення повідомлення.

en: Invalid default send interval.
uk: Неприпустиме стандартне значення інтервалу надсилання.

en: Subscriptions (@number)
uk: Підписки (@number)

en: Subscription send method.
uk: Метод надилання підписок.

en: Subscription type.
uk: Тип підписки.

en: Subscription send interval.
uk: Інтервал надилання підписок.
