New York State Senate (6.x-1.0) - en to ro translation catalogue (84 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Pages
ro: Pagini

en: title
ro: titlu

en: Status
ro: Stare

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Language
ro: Limba

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Categories
ro: Categorii

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afișează

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Category
ro: Categorie

en: edit
ro: modifică

en: settings
ro: setări

en: Update
ro: Actualizare

en: mail
ro: mesaj

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Email
ro: email

en: Created
ro: Creat

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ro: Nu puteţi trimite mai mult de %number mesaje pe oră. Vă rugăm să încercaţi mai târziu.

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Your e-mail address
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: Send e-mail
ro: Trimite mesajul

en: You must enter a valid e-mail address.
ro: Trebuie sa introduci o adresa de e-mail validă.

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Roles
ro: Roluri

en: Filter
ro: Filtru

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Delete all
ro: Şterge tot

en: State
ro: Status

en: No posts available.
ro: Nu sunt articole disponibile.

en: Other
ro: Altele

en: Color
ro: Culoare

en: <All>
ro: <Toate>

en: Votes
ro: Voturi

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Are you sure you want to delete these items?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceste articole ?

en: The items have been deleted.
ro: Articolele au fost şterse.

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: Message:
ro: Mesaj:

en: published
ro: publicat

en: Refine
ro: Rafinează

en: Send yourself a copy.
ro: Trimite-mi o copie.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
ro: !name (!name-url) ţi-a trimis un mesaj prin intermediul formularului de contact (!form-url) de pe situl !site.

en: The message has been sent.
ro: Mesajul a fost trimis.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
ro: !name a trimis un mesaj prin formularul de contact la !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ro: %name-from a trimis un e-mail referitor la %category.

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Red
ro: Roșu

en: Session
ro: Sesiune

en: Image Gallery
ro: Galerie de Imagini

en: not published
ro: nepublicat

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Blue
ro: Albastru

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: <Any>
ro: <Oricare>

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: Full Name
ro: Nume complet

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ro: Următoarele numere controlează care proprietăţi sunt favorizate de căutarea în conţinut atunci când se ordonează rezultatele. Numerele mari înseamnă mai multă relevanţă, zero inseamnă că proprietatea este ignorată. Modificarea acestor numere nu necesită reconstruirea indexului de căutare. Modificările au efect imediat.

en: Keyword relevance
ro: Relevanţă cuvânt-cheie

en: Recently posted
ro: Postări recente

en: Number of comments
ro: Număr de comentarii

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ro: <em>şi</em> unde <strong>%a</strong> este <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ro: <strong>%a</strong> este <strong>%b</strong>

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
ro: Nu poţi contacta mai mult de %number utilizatori într-o oră. Te rugăm să revii mai târziu.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ro: Formularul de contact nu a fost configurat. <a href="@add">Adaugă una sau mai multe categorii</a> la formular.

en: Not working
ro: Nu funcționează
