New York State Senate (6.x-1.0) - en to ru translation catalogue (128 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Pages
ru: Страницы

en: title
ru: заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Language
ru: Язык

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Categories
ru: Категории

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: unpublished
ru: неопубликовано

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Category
ru: Категория

en: edit
ru: изменить

en: settings
ru: настройки

en: Update
ru: Обновить

en: mail
ru: почта

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Issues
ru: Задачи

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Update options
ru: Настройки обновления

en: Event type
ru: Тип события

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ru: Максимально возможное количество сообщений в час: %number. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Your e-mail address
ru: Ваш email-адрес

en: Send e-mail
ru: Отправить почту

en: You must enter a valid e-mail address.
ru: Необходимо ввести правильный email-адрес

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Roles
ru: Роли

en: Filter
ru: Фильтр

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Mobile
ru: Мобильный

en: State
ru: Состояние

en: No posts available.
ru: Материалы отсутствуют.

en: General
ru: Общий

en: Other
ru: Другое

en: Color
ru: Цвет

en: Blog
ru: Блог

en: Channel
ru: Канал

en: <All>
ru: <Все>

en: Zip Code
ru: Почтовый индекс

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Votes
ru: Голоса

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: City
ru: Город

en: Department
ru: Департамент

en: Are you sure you want to delete these items?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти элементы?

en: The items have been deleted.
ru: Элементы удалены.

en: Bookmark this post on del.icio.us.
ru: Сделать закладку статьи на del.icio.us.

en: Digg this post on digg.com.
ru: Сделать закладку статьи на digg.com.

en: Thumb this up at StumbleUpon.
ru: Добавить в StumbleUpon.

en: Submit to Propeller.
ru: Отправить для Propeller.

en: Submit this post on reddit.com.
ru: Добавить статью на reddit.com.

en: Submit this post on ma.gnolia.com.
ru: Добавить статью на ma.gnolia.com.

en: Submit this post on newsvine.com.
ru: Добавить статью на newsvine.com.

en: Submit this post on furl.net.
ru: Добавить статью на furl.net.

en: Share on Facebook.
ru: Поделиться на Facebook.

en: Bookmark this post on Google.
ru: Сделать закладку статьи на Google.

en: Bookmark this post on Yahoo.
ru: Сделать закладку статьи на Yahoo.

en: Search Technorati for links to this post.
ru: Искать ссылки на эту статью на Technorati.

en: Search IceRocket for links to this post.
ru: Искать ссылки на эту статью на IceRocket.

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: Message:
ru: Сообщение:

en: published
ru: опубликовано

en: Refine
ru: Отбор

en: Undo
ru: Отмена

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: Send yourself a copy.
ru: Прислать мне копию.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
ru: Пользователь !name (!name-url) отправил вам сообщение через форму контактов (!form-url) на сайте !site.

en: The message has been sent.
ru: Сообщение отправлено.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
ru: Пользователь !name отправил сообщение, используя форму контактов !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ru: Пользователь %name-from отправил по электронной почте сообщение из категории %category.

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Red
ru: Красный

en: Video
ru: Видео

en: Session
ru: Сессия

en: Image Gallery
ru: Галерея изображений

en: not published
ru: не опубликовано

en: Live
ru: Действующий

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: Posted
ru: Опубликовано

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: <Any>
ru: <Любой>

en: Show only items where
ru: Показать материалы, у которых

en: Your Email Address
ru: Ваш Email-адрес

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Your phone number
ru: Ваш телефон

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ru: Следующие числа определяют, каким образом будет сортироваться результат поиска по содержанию. Большие числа означают больший приоритет. Ноль означает, что данный фактор при сортировке не учитывается. Изменение этих значений не требует перестройки поискового индекса. Сделанные изменения действуют сразу же.

en: Keyword relevance
ru: Релевантность ключевого слова

en: Recently posted
ru: Недавно отправленные

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: Number of views
ru: Количество просмотров

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ru: <em>и</em> где <strong>%a</strong> — <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ru: <strong>%a</strong> - <strong>%b</strong>

en: Signup
ru: Регистрация

en: Registration
ru: Регистрация

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
ru: Вы можете связаться не более чем с %number пользователей в час. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Working
ru: В работе

en: Most Emailed
ru: Больше всех пересылают

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ru: Контактная форма сайта не настроена. <a href="@add">Добавьте категорию</a>.

en: The selected file %name could not be saved.
ru: Выбранный файл %name не может быть сохранён.

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Address 1
ru: Улица, дом, этаж

en: Post Date
ru: Дата создания

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Share This
ru: Поделится этим

en: item | items
ru[0]: штука
ru[1]: штук
