New York State Senate (6.x-1.0) - en to ar translation catalogue (84 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Pages
ar: الصفحات

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Language
ar: اللغة

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Categories
ar: التصنيفات

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Category
ar: التصنيف

en: edit
ar: تحرير

en: settings
ar: إعدادات

en: Update
ar: تحديث

en: mail
ar: البريد

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %number رسالة في الساعة. حاول لاحقا.

en: Your name
ar: اسمك

en: Your e-mail address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Send e-mail
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: You must enter a valid e-mail address.
ar: يجب أن تدخل عنوان بريد إلكتروني سليم.

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Filter
ar: انتقاء

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: State
ar: الحالة

en: No posts available.
ar: لا مواضيع متاحة.

en: General
ar: عام

en: Other
ar: آخر

en: Color
ar: اللون

en: Blog
ar: المدونة

en: <All>
ar: <الكل>

en: Votes
ar: الأصوات

en: Are you sure you want to delete these items?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه العناصر؟

en: The items have been deleted.
ar: تم حذف العناصر.

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: Message:
ar: الرسالة:

en: published
ar: منشور

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Send yourself a copy.
ar: أرسل نسخة إلى نفسك.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
ar: لقد أرسل !name ‏(!name-url) إليك رسالة من خلال استمارة الاتصال (!form-url) على !site.

en: The message has been sent.
ar: تم إرسال الرسالة.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
ar: أرسل لك !name رسالة عبر استمارة الاتصال: !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ar: %name-from أرسل بريدا بخصوص %category.

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Video
ar: فيديو

en: Session
ar: الجلسة

en: not published
ar: غير منشور

en: Live
ar: مباشر

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Blue
ar: أزرق

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: الأرقام التالية تتحكم في الخصائص التي سيفاضل على أساسها البحث في المحتوى عند ترتيب النتائج. الأرقام الأكبر تعني تأثيرا أكبر؛ الصفر يعني أن الخاصية ستهمل؛ لا يتطلب تغيير هذه الأرقام إعادة بناء الفهرس. التغييرات تأخذ أثرها فورا.

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Recently posted
ar: نشر حديثا

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ar: <em>و</em> عندما تكون <strong>%a</strong>: <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ar: <strong>%a</strong>: <strong>%b</strong>

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
ar: لا يمكنك الاتصال بأكثر من %number مستخدم في الساعة. من فضلك حاول لاحقا.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ar: تم إعداد استمارة الاتصال. <a href="@add">أضف تصنيفا أو أكثر</a> للاستمارة.
