New York State Senate (6.x-1.0) - en to hu translation catalogue (131 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Pages
hu: Oldalak

en: title
hu: cím

en: Status
hu: Állapot

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: Subject
hu: Tárgy

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Language
hu: Nyelv

en: Block title
hu: Blokk címe

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Go
hu: Mehet

en: view
hu: megtekintés

en: unpublished
hu: rejtett

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Category
hu: Kategória

en: edit
hu: szerkesztés

en: settings
hu: beállítások

en: Update
hu: Frissítés

en: mail
hu: levél

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Issues
hu: Feladatok

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Email
hu: E-mail

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Event type
hu: Eseménytípus

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
hu: Óránként legfeljebb %number darab üzenetet lehet küldeni. Érdemes később újrapróbálkozni.

en: Your name
hu: Saját név

en: Your e-mail address
hu: Email cím

en: Send e-mail
hu: Email elküldése

en: You must enter a valid e-mail address.
hu: Érvényes e-mail címet kell megadni.

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: Delete all
hu: Mindegyik törlése

en: Mobile
hu: Mobil

en: State
hu: Állapot

en: No posts available.
hu: Nincs megjeleníthető tartalom.

en: General
hu: Általános

en: Other
hu: Egyéb

en: Color
hu: Szín

en: Channel
hu: Csatorna

en: <All>
hu: < Mind >

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Votes
hu: Szavazatok

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: City
hu: Város

en: Department
hu: Tanszék

en: Are you sure you want to delete these items?
hu: Ezek az elemek biztosan törölhetők?

en: The items have been deleted.
hu: A tartalmak törlése megtörtént.

en: Bookmark this post on del.icio.us.
hu: del.icio.us könyvjelző hozzáadása.

en: Digg this post on digg.com.
hu: Beküldés a digg.com webhelyre.

en: Thumb this up at StumbleUpon.
hu: Közzététel a StumbleUpon webhelyen.

en: Submit to Propeller.
hu: Az oldal beküldése a Propeller webhelyre.

en: Submit this post on reddit.com.
hu: Az oldal beküldése a reddit.com webhelyre.

en: Submit this post on ma.gnolia.com.
hu: Az oldal beküldése a ma.gnolia.com webhelyre.

en: Submit this post on newsvine.com.
hu: Az oldal beküldése a newsvine.com webhelyre.

en: Submit this post on furl.net.
hu: Az oldal beküldése a furl.net webhelyre

en: Share on Facebook.
hu: Megosztás a Facebook webhelyen.

en: Bookmark this post on Google.
hu: Hozzáadás Google könyvjelzőkhöz.

en: Bookmark this post on Yahoo.
hu: Hozzáadás a Yahoo könyvjelzőkhöz.

en: Search Technorati for links to this post.
hu: Az oldal hivatkozásának keresése a Technorati webhelyen.

en: Search IceRocket for links to this post.
hu: Az oldal hivatkozásának keresése az IceRocket webhelyen.

en: No items selected.
hu: Nincs elem kiválasztva.

en: Message:
hu: Üzenet:

en: published
hu: közzétett

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Your Name
hu: Név

en: Send yourself a copy.
hu: Másolatot kérek.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
hu: !name (!name-url) üzenetet küldött !site webhely kapcsolatfelvételi űrlapja segítségével (!form-url).

en: The message has been sent.
hu: Az üzenet el lett küldve.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
hu: !form űrlapon !name üzenetet küldött.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
hu: %name-from küldött e-mailt %category vonatkozásában.

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Red
hu: Vörös

en: Video
hu: Videó

en: Team
hu: Csapat

en: Session
hu: Munkamenet

en: Image Gallery
hu: Galéri

en: not published
hu: rejtett

en: Live
hu: Élő

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: Posted
hu: Beküldve

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: <Any>
hu: < Bármely >

en: Show only items where
hu: Csak azon elemek mutatása, ahol

en: Your phone number
hu: Telefonszám

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
hu: A következő számok határozzák meg, hogy milyen szempontok alapján rendezi a találatokat sorba a kereső. Nagyobb szám nagyobb befolyást jelent, nulla esetén a szempont figyelmen kívül lesz hagyva. A számok változtatása nem teszi szükségessé a keresési index újraépítését, így a módosítások azonnal érvényre lépnek.

en: Keyword relevance
hu: Találati pontosság

en: Recently posted
hu: Közzététel frissessége

en: Number of comments
hu: Megjegyzések száma

en: Number of views
hu: Megtekintések száma

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
hu: <em>és</em> ahol <strong>%a</strong> = <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
hu: <strong>%a</strong> = <strong>%b</strong>

en: Signup
hu: Jelentkezés

en: Registration
hu: Regisztráció

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
hu: Óránként legfeljebb %number felhasználónak lehet üzenetet küldeni. Érdemes később újrapróbálkozni.

en: Finished with an error.
hu: Hibával fejeződött be.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
hu: A kapcsolatfelvételi űrlap nincs beálltva. <a href="@add">Egy vagy több kategóriát kell hozzáadni</a> az űrlaphoz.

en: The selected file %name could not be saved.
hu: A kiválasztott %name fájlt nem lehet menteni.

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Address 1
hu: Cím 1

en: Related
hu: Kapcsolódó

en: Photo Gallery
hu: Fotógaléria

en: Committee
hu: Bizottság

en: Brown
hu: Barna

en: Custom blocks.
hu: Egyéni blokkok.

en: Phone:
hu: Telefon:

en: Dark gray
hu: Sötétszürke

en: item | items
hu[0]: tétel
hu[1]: tétel

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelvek
