New York State Senate (6.x-1.0) - en to it translation catalogue (97 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Language
it: Lingua

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Category
it: Categoria

en: edit
it: modifica

en: settings
it: impostazioni

en: Update
it: Aggiorna

en: mail
it: e-mail

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
it: Non puoi inviare più di %number messaggi all'ora. Riprova più tardi.

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Your e-mail address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Send e-mail
it: Invia e-mail

en: You must enter a valid e-mail address.
it: Devi inserire un indirizzo e-mail valido.

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: State
it: Stato

en: No posts available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: General
it: Generale

en: Other
it: Altro

en: Color
it: Colore

en: Channel
it: Canale

en: <All>
it: - Tutti -

en: Votes
it: Voti

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: Are you sure you want to delete these items?
it: Sei sicuro di voler eliminare queste voci?

en: The items have been deleted.
it: Le voci sono state eliminate.

en: Share on Facebook.
it: Condividi su Facebook.

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Message:
it: Messaggio:

en: published
it: pubblicato

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Send yourself a copy.
it: Invia una copia a te stesso.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
it: !name (!name-url) ti ha inviato un messaggio tramite il form di contatto (!form-url) su !site.

en: The message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
it: !name ha inviato un messaggio usando il modulo di contatto !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
it: %name-from ha inviato una e-mail riguardo la categoria %category.

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Session
it: Sessione

en: not published
it: non pubblicato

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Service
it: Servizio

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: <Any>
it: -Qualsiasi-

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
it: I numeri seguenti controllano quali proprietà dovrebbe favorire la ricerca dei contenuti, nel riordinare i risultati. Numeri più alti indicano maggiore influenza, zero vuol dire che quella proprietà viene ignorata. Cambiare questi numeri non obbliga a ricostruire l'indice di ricerca. Le modifiche vengono applicate immediatamente.

en: Keyword relevance
it: Importanza per parola chiave

en: Recently posted
it: Inserito di recente

en: Number of comments
it: Numero di commenti

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
it: <em>e</em> dove <strong>%a</strong> è <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
it: <strong>%a</strong> è <strong>%b</strong>

en: Signup
it: Iscrizione

en: Registration
it: Registrazione

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
it: Non puoi contattare più di %number utenti all'ora. Riprova più tardi.

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
it: Il form di contatto non è stato configurato. <a href="@add">Aggiungi una o più categorie</a> al form.

en: The selected file %name could not be saved.
it: Il file selezionato %name non può essere memorizzato.

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: item | items
it[0]: pezzo
it[1]: pezzi
