New York State Senate (6.x-1.0) - en to pt translation catalogue (108 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: title
pt: título

en: Status
pt: Estado

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Language
pt: Idioma

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: unpublished
pt: não publicado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Category
pt: Categoria

en: edit
pt: editar

en: settings
pt: configurações

en: Update
pt: Atualizar

en: mail
pt: email

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Issues
pt: Questões

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Created
pt: Criado

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
pt: Não pode enviar mais de %number mensagens por hora. Por favor tente mais tarde.

en: Your name
pt: O seu nome

en: Your e-mail address
pt: O seu endereço de email

en: Send e-mail
pt: Enviar email

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Deve introduzir um endereço de email válido.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Filter
pt: Filtro

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Delete all
pt: Eliminar tudo

en: State
pt: Estado

en: No posts available.
pt: Nenhuma entrada disponível.

en: General
pt: Geral

en: Other
pt: Outro

en: Color
pt: Cor

en: Blog
pt: Blogue

en: Channel
pt: Canal

en: <All>
pt: -Todos-

en: Zip Code
pt: Código Postal

en: Votes
pt: Votos

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last Name
pt: Último Nome

en: City
pt: Município/Concelho

en: Are you sure you want to delete these items?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes itens?

en: The items have been deleted.
pt: Os itens foram eliminados.

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: Message:
pt: Mensagem:

en: published
pt: publicado

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Send yourself a copy.
pt: Enviar-me uma cópia.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
pt: !name (!name-url) enviou-lhe uma mensagem através do seu formulário de contacto (!form-url) em !site.

en: The message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
pt: !name enviou uma mensagem utilizando o formulário de contacto !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
pt: %name-from enviou um email acerca de: %category.

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Red
pt: Vermelho

en: Video
pt: Vídeo

en: Team
pt: Equipa

en: Session
pt: Sessão

en: Image Gallery
pt: Galeria de Imagens

en: not published
pt: não publicado

en: Live
pt: Ao vivo

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Service
pt: Serviço

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: <Any>
pt: -Qualquer-

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas os itens onde

en: Full Name
pt: Nome completo

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
pt: Os valores seguintes controlam quais as propriedades a pesquisa de conteúdos deverá favorecer quando ordena os resultados. Números mais elevados significam mais influência, zero significa que a propriedade é ignorada. Alterar estes números não requer que o índice da pesquisa seja reconstruído.  As mudanças têm efeito imediatamente.

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave.

en: Recently posted
pt: Publicados recentemente

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <em>e</em> onde <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: Signup
pt: Inscreva-se

en: Registration
pt: Inscrição

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
pt: Não pode contactar mais do que %number utilizadores por hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Finished with an error.
pt: Terminou com um erro.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
pt: O formulário de contacto não foi configurado. <a href="@add">Adicione uma ou mais categorias</a> ao formulário.

en: The selected file %name could not be saved.
pt: O ficheiro seleccionado %name não pode ser guardado.

en: Address 2
pt: Bairro

en: Address 1
pt: Rua, Avenida, Praça

en: Related
pt: Relacionado

en: Creation Date
pt: Data de Criação

en: Most Popular
pt: Mais Populares

en: item | items
pt[0]: item
pt[1]: itens

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade
