Organic groups (6.x-1.4) - en to id translation catalogue (158 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: enabled
id: hidup

en: E-mail
id: Email

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
id: Admin menentukan muncul atau tidaknya sebuah grup di daftar publik.

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Invite only
id: Hanya undangan

en: Wrong username or password.
id: Nama anggota atau sandi salah.

en: theme configuration page
id: Halaman pengaturan tema

en: Create group administrator
id: Buat administrator grup

en: Delete group administrator
id: Hapus administrator grup

en: Send invitation
id: Kirim undangan

en: Group activity
id: Aktivitas grup

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: Organic groups configuration
id: Pengaturan grup organik

en: Configure the main Organic groups module (og)
id: Atur modul grup Organik utama (og)

en: List
id: Daftar

en: Faces
id: Wajah

en: Send email to %group
id: Kirim email ke %group

en: Your email will be sent to !count in this group. Please use this feature sparingly.
id: Email Anda akan dikirim ke !count di grup ini. Harap gunakan fitur ini dengan hemat.

en: Subject
id: Judul

en: Enter a subject for your email.
id: Masukkan subyek untuk email Anda.

en: Enter a body for your email.
id: Masukkan isi email anda

en: Send email
id: Kirim email

en: closed
id: ditutup

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Do you want to receive an email each time a message is posted to this group?
id: Apakah kamu ingin memperoleh email setiap ada pesan di posting ke dalam kelompok ini?

en: Are you sure you want to make %name a group administrator for the group %title?
id: Apakah Anda yakin akan menjadikan %name sebagai administrator grup untuk grup %title?

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: group administrator
id: administrator grup

en: Are you sure you want to remove %name as a group administrator for the group %title?
id: Apakah Anda yakin akan menghapus %name sebagai administrator grup untuk grup %title?

en: Remove
id: Hapus

en: Email addresses or usernames
id: Alamat email atau nama pengguna

en: Personal message
id: Pesan pribadi

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
id: Opsional. Masukkan pesan yang akan menjadi bagian dari email undangan

en: You may not invite yourself - @self
id: Anda tidak boleh mengundang diri sendiri - @self

en: Additional details
id: Detil tambahan

en: Are you sure you want to join the group %title?
id: Apakah Anda yakin akan bergabung dengan grup %title?

en: 
    
    Personal message from @name:
    ------------------
    
    @request
id: 
    
    Pesan pribadi dari @name:
    ------------------
    
    @request

en: List of users
id: Daftar pengguna

en: (approval needed)
id: (butuh persetujuan)

en: Age
id: Usia

en: Last comment
id: Komentar terakhir

en: Description
id: Deskripsi

en: No posts in this group.
id: Tidak ada postingan di kelompok ini

en: No public posts in this group.
id: Tidak ada postingan publik di kelompok ini

en: registration form
id: formulir pendaftaran

en: list in groups directory
id: daftar di direktori grup

en: list of groups page
id: daftar halaman grup

en: Language
id: Bahasa

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
id: Memilih tema yang berbeda akan mengubah tampilan dan nuansa grup.

en: You must !join before posting on this web site.
id: Anda harus !join sebelum posting di website ini.

en: join a group
id: Bergabung dengan kelompok

en: Create foo
id: Buat foo

en: Do nothing.
id: Tidak lakukan apapun.

en: Move all group posts to the group listed below.
id: Pindahkan semua postingan kelompok ke kelompok berikut

en: Group posts
id: Postingan kelompok

en: In addition to deleting this group, you may choose how to disposition the posts within it.
id: Sehubungan dengan penghapusan kelompok ini, Anda harus memilih bagaimana postingan dalam kelompok ini didisposisikan

en: Target group
id: Grup tujuan

en: Delete group
id: Hapus grup

en: Public
id: Publik

en: Audience
id: Pemirsa

en: You must !join before posting a %type.
id: Anda harus !join sebelum melakukan posting %type.

en: Read more
id: Selengkapnya

en: View original
id: Lihat aslinya

en: @group: '@title' at @site
id: @group: '@title' di @site

en: Invitation to join the group '@group' at @site
id: Undangan untuk bergabung dengan grup '@group' di @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
id: Anda sekarang adalah administrator untuk grup '@group'

en: Organic groups settings
id: Pengaturan Organic groups

en: Always send email notifications
id: Selalu kirim email pemberitahuan

en: Email notifications
id: Email pemberitahuan

en: Group details
id: Detail grup

en: New groups
id: Grup baru

en: Group notifications
id: Pemberitahuan grup

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: OPML file
id: file OPML

en: more
id: selengkapnya

en: Browse the newest groups.
id: Telusuri grup terbaru.

en: Recently joined
id: Yang baru bergabung

en: Invite friend
id: Undang teman

en: delete request
id: hapus permintaan

en: Create !type
id: Buat !type

en: Add a new !s in this group.
id: Tambah !s baru di grup ini.

en: New groups always appear in the groups directory.
id: Grup baru selalu muncul di direktori grup.

en: in directory
id: di direktori

en: not in directory
id: tidak di direktori

en: Groups directory control
id: Kontrol direktori grup

en: groups directory
id: direktori kelompok

en: New groups always appear on the registration form.
id: Kelompok baru selalu muncul dalam formulir pendaftaran

en: on form
id: dalam formulir

en: not on form
id: tidak dalam formulir

en: Registration form control
id: Kontrol formulir pendaftaran

en: Group email notifications
id: Notifikasi email kelompok

en: optional
id: opsional

en: required
id: dibutuhkan

en: Audience required
id: peserta dibutuhkan

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: New content subject
id: Subjek konten baru

en: New content body
id: Isi konten baru

en: Member pictures
id: Gambar anggota

en: User configuration
id: Pengaturan pengguna

en: (pending approval)
id: (menunggu persetujuan)

en: name | names
id[0]: nama
id[1]: nama-nama

en: administer organic groups
id: Kelola organic groups

en: Comments
id: Komentar

en: Content types
id: Jenis konten

en: Home page
id: Beranda

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Feed
id: Umpan

en: Node ID
id: ID Node

en: Save
id: Simpan

en: Open
id: Buka

en: Path
id: Jalur

en: User
id: Pengguna

en: action
id: aksi

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Pager ID
id: ID pejer

en: Published
id: Dipublikasikan

en: OPML feed
id: Umpan OPML

en: Members
id: Anggota

en: My groups
id: Kelompokku

en: Deny
id: Tolak

en: Optional
id: Pilihan

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Group members
id: Anggota grup

en: Posts
id: Pos

en: Mission statement
id: Pernyataan misi

en: Group manager
id: Pengelola Grup

en: Join
id: Bergabung

en: Join group
id: Gabung kelompok

en: Leave group
id: Keluar dari kelompok

en: Group roles
id: Peran dalam kelompok

en: Show blocks
id: Tampilkan blok

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Usage
id: Penggunaan

en: Edit content
id: Sunting konten

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: Send message
id: Kirim pesan

en: The node ID of the node.
id: ID node dari node.
