OG Forum (6.x-1.4) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Audience
id: Pemirsa

en: more
id: selengkapnya

en: Weight
id: Bobot

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Forum name
id: Nama forum

en: The forum name is used to identify related discussions.
id: Nama forum digunakan untuk mengidentifikasi diskusi terkait.

en: The forum description can give users more information about the discussion topics it contains.
id: Deskripsi forum memberikan pengguna lebih banyak informasi mengenai topik di dalamnya.

en: When listing forums, those with lighter (smaller) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Forums with equal weights are sorted alphabetically.
id: Pada daftar forum, mereka dengan bobot yang lebih ringan (lebih kecil) akan terdaftar sebelum wadah dengan bobot yang lebih berat (lebih besar). Forum dengan bobot yang sama diurutkan menurut abjad.

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
id: Anda yakin ingin menghapus forum %name?

en: Deleting a forum or container will delete all sub-forums and associated posts as well. This action cannot be undone.
id: Menghapus forum atau wadah akan menghapus semua sub-forum dan pos terkait juga. Tindakan ini tidak bisa dibatalkan.

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
id: Forum %term beserta semua sub-forum dan entri yang ada didalamnya akan dihapus.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
id: forum: %term beserta semua sub-forum dan entri di dalamnya sudah dihapus.

en: Add forum
id: Tambah forum

en: n/a
id: t/t

en: Created
id: Dibuat

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Last reply
id: Balasan terakhir

en: 1 new | @count new
id[0]: 1 baru
id[1]: @count baru

en: Topics
id: Topik-topik

en: Topic
id: Topik

en: Posts
id: Pos

en: Forums
id: Forum-forum

en: Post new forum topic.
id: Kirim forum topik baru

en: You are not allowed to post a new forum topic.
id: Anda tidak diijinkan untuk mengirimkan topik baru.

en: <a href="@login">Login</a> to post a new forum topic.
id: <a href="@login">Login</a> untuk kirim forum topik baru.

en: This topic has been moved
id: Topik ini sudah dipindahkan

en: Number of topics
id: Jumlah topik

en: @time ago<br />by !author
id: @time y.l<br />oleh !author
