OG Forum (6.x-1.4) - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Groups
uk: Групи

en: Replies
uk: Відповіді

en: Organic groups
uk: Органічні групи

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Audience
uk: Аудиторія

en: more
uk: ще

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: add forum
uk: додати форум

en: edit forum
uk: редагувати форум

en: Forum name
uk: Назва форуму

en: The forum name is used to identify related discussions.
uk: Назва форуму використовується для позначення групи обговорень за схожими питаннями.

en: The forum description can give users more information about the discussion topics it contains.
uk: Опис форуму може дати користувачам більше інформації про обговорення, що містяться в ньому.

en: When listing forums, those with lighter (smaller) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Forums with equal weights are sorted alphabetically.
uk: Коли виводиться список форумів, то форуми з меншою вагою будуть показані раніше ніж контейнери з більшою вагою.Форуми з однаковою вагою сортуються за алфавітом.

en: Internal error processing your data. Please contact website administrators.
uk: Внутрішня помилка обробки даних. Зверніться до адміністратора.

en: forum
uk: форум

en: Created new !type %term.
uk: Створено новий !type %term.

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити форум %name?

en: Deleting a forum or container will delete all sub-forums and associated posts as well. This action cannot be undone.
uk: Знищення форуму або контейнера призводить до знищення всіх підфорумів і пов'язаних з ними повідомлень. Цю дію відмінити не можна.

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
uk: Форум %term, а також всі підфоруми і пов'язані повідомлення видалено.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
uk: форум: знищено %term, а також всі підфоруми і пов'язані повідомлення.

en: Creates forums within organic groups.
uk: Створення форумів в органічних групах

en: Add forum
uk: Додати форум

en: n/a
uk: н/д

en: Created
uk: Створено

en: Last post
uk: Останній допис

en: Last reply
uk: Остання відповідь

en: Forum
uk: Форум

en: 1 new | @count new
uk[0]: @count новий
uk[1]: @count нових
uk[2]: @count нових

en: Topics
uk: Теми

en: Topic
uk: Тема

en: Posts
uk: Дописи

en: Forums
uk: Форуми

en: Post new forum topic.
uk: Додати нову тему.

en: You are not allowed to post a new forum topic.
uk: Вам не дозволено створити нову тему на форумі.

en: <a href="@login">Login</a> to post a new forum topic.
uk: <a href="@login">Увійти</a>, щоб створити нову тему повідомлення.

en: This topic has been moved
uk: Цю тему було перенесено

en: Number of topics
uk: Кількість тем

en: Edit forum
uk: Редагувати форум

en: @time ago<br />by !author
uk: @time тому<br />від !author

en: The forum module requires both the taxonomy module and the comment module to be enabled and configured.
uk: Модуль форуми потребує, щоб були увімкнені і налаштовані модулі таксономія і коментарі.
