OM Maximenu (6.x-1.40) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Show on every page except the listed pages.
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages exceptées celles listées.

en: Show on only the listed pages.
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages listées.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Import
fr: Importer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add
fr: Ajouter

en: Path
fr: Chemin

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Region
fr: Région

en: Anchor
fr: Ancre

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: configure
fr: configurer

en: Menu Title
fr: Titre de menu

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fr: Afficher si le code PHP suivant retourne <code>TRUE</code> (mode PHP, experts seulement).

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Add menu
fr: Ajouter un menu

en: Other Options
fr: Autres options

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Relationship
fr: Relation

en: Blocks
fr: Blocs

en: Permission
fr: Droit

en: User Roles
fr: rôles utilisateur

en: edit block
fr: modifier le bloc

en: edit view
fr: modifier la vue

en: edit menu
fr: modifier le menu

en: Skin
fr: Habillage

en: Block Options
fr: Options de bloc

en: Edit this block's content.
fr: Modifier le contenu de ce bloc.

en: Edit this view.
fr: Modifier cette vue.

en: Edit this menu.
fr: Modifiez ce menu.

en: Icon Path
fr: Chemin de l'icône

en: Block Weight
fr: Poids du bloc

en: Advanced Editing
fr: Modification avancée

en: administer OM Maximenu
fr: administrer OM Maximenu

en: OM Maximenu, add any block inside your menus
fr: OM Maximenu, ajouter un bloc dans vos menus.

en: Delete this menu.
fr: Supprimer ce menu.

en: Make sure this ID is unique.
fr: Assurez-vous de l'unicité de cet identifiant (ID).

en: OM Maximenu Blocks
fr: Blocs OM Maximenu

en: Menu Links
fr: Liens du menu

en: Animated Background
fr: Arrière-plan animé

en: Dock Effect
fr: Effet Dock

en: Administer OM Maximenu
fr: Administrer OM Maximenu

en: Perform administration tasks for OM Maximenu.
fr: Exécute les tâches d'administration d'OM Maximenu.

en: Title Options
fr: Options du titre

en: Link Attributes
fr: Attributs du lien

en: Fixed / Absolute
fr: Fixe / Absolu

en: Stacking
fr: Empilement

en: 
          <ul>
            <li><strong>Row</strong> - all links in 1 row</li>
            <li><strong>Column</strong> -all links in 1 column</li>
          </ul>
fr: 
          <ul>
            <li><strong>Ligne</strong> - tous les liens dans une ligne</li>
            <li><strong>Colonne</strong> -tous les liens dans une colonne</li>
          </ul>

en: Mac-like zoom effect on menu icons.
fr: Effet de zoom style Mac sur les icônes du menu.

en: Enable / Disabled blocks attached to this link.
fr: Activer / Désactiver les blocs joints à ce lien.

en: <strong>Block Classes</strong> |
fr: <strong>Classes du bloc</strong> |

en: Edit / Add custom block classes.
fr: Modifier / Ajouter des classes au bloc personnalisé.

en: Menu Visibility
fr: Visibilité du menu

en: New Menu
fr: Nouveau menu

en: Delete this link.
fr: Supprimer ce lien.

en: Icon Hover Image
fr: Image au survol de l'icône

en: Title has PHP
fr: Le titre contient du code PHP

en: Mouse Action
fr: Mouvement de la souris

en: Active Link/s:
fr: Lien(s) actif(s) :

en: Change "New Menu" title to active this menu.
fr: Modifier le titre "Nouveau menu" pour activer ce menu.

en: OM Maximenu Import
fr: Importation OM Maximenu

en: Create menus from your existing vocabularies.
fr: Créer des menus à partir de vocabulaires existants.

en: Displace
fr: Déplacer

en: <strong>Edit</strong> attached blocks.
fr: <strong>Modifier</strong> les blocs joints.

en: Basic Editing
fr: Modifications basiques

en: OM Maximum Edit
fr: Modifier OM Maximenu

en: Are you sure you want to delete @menu?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer @menu ?

en: OM Maximenu Edit
fr: Modifier OM Maximenu

en: OM Maximenu Add
fr: Ajouter OM Maximenu

en: Add power menus, import existing menus.
fr: Ajouter des menus puissants, importer des menus existants.

en: Path Query
fr: Chemin de la requête

en: Ex. ?destination=node&me=you, but DO NOT include '?'.
fr: Par ex. ?destination=node&moi=toi, SANS le '?'.

en: Output Type
fr: Type de rendu

en: Add another menu.
fr: Ajouter un autre menu.

en: Attached Blocks
fr: Blocs joints

en: Block Classes (OM Tools must be intalled)
fr: Classes des blocs (OM Tools doit être installé)
