Previewable email templates (6.x-1.3) - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Back
it: Indietro

en: Field
it: Campo

en: Preview
it: Anteprima

en: Add
it: Aggiungi

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: mail
it: e-mail

en: Email
it: E-mail

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Recipients
it: Destinatari

en: You must enter a valid e-mail address.
it: Devi inserire un indirizzo e-mail valido.

en: Sender
it: Mittente

en: Contains
it: Contiene

en: N/A
it: N/D

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Order
it: Ordina

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo con autocompletamento

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Referenced content
it: Contenuto di riferimento

en: %name: this post can't be referenced.
it: %name: non si può fare riferimento a questo inserimento.

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
it: Inserire gli indirizzi email che devono ricevere le notifiche, one per riga. Si possono usare i token order per gli indirizzi email dinamici.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: %name: found no valid post with that title.
it: %name: non è stato trovato alcun contenuto valido con quel titolo.

en: - Choose -
it: - Scegliere -
