Previewable email templates (6.x-1.5) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Back
fr: Précédent

en: Field
fr: Champ

en: Preview
fr: Aperçu

en: Add
fr: Ajouter

en: mail
fr: courriel

en: Mail
fr: Courriel

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Sender
fr: Expéditeur

en: To
fr: À

en: Contains
fr: Contient

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Order
fr: Ordre

en: Additional options
fr: Options additionnelles

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Bcc
fr: cci

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Referenced content
fr: Contenu référencé

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
fr: Saisir l'adresse de courriel à laquelle les notifications seront envoyées, une par ligne. Il est possible d'utiliser des jetons pour définir l'adresse de courriel dynamiquement.

en: Cc
fr: cc

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: - Choose -
fr: - Choisir -
