Piwik Web Analytics (6.x-1.1) - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Overview
id: Sekilas

en: Settings
id: Pengaturan

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Last month
id: Bulan lalu

en: Statistics
id: Statistik

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Filter
id: Saring

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Search engines
id: Mesin pencari

en: Add tracking to specific pages
id: Tambahkan pelacak ke halaman tertentu

en: Last week
id: Pekan lalu

en: Last year
id: Tahun lalu

en: User specific tracking settings
id: Setting pelacakan spesifik pengguna

en: Users cannot control whether they are tracked or not.
id: Pengguna tidak dapat mengontrol apakah mereka dilacak atau tidak

en: Do not track users by default, but let individual users to opt in.
id: Tidak melacak pengguna secara default, tetapi memberikan pengguna pilihan sendiri

en: opt-in or out of tracking
id: memilih masuk atau tidak untuk dilacak

en: Visitors
id: Para pengunjung
