Printer, email and PDF versions (6.x-1.14) - en to fa translation catalogue (78 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
fa: در همه صفحات به‌جز صفحات فهرست شده نشان بده.

en: Show on only the listed pages.
fa: فقط در صفحات فهرست شده نشان بده.

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Links
fa: پیوندها

en: Link
fa: پیوند

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Font Size
fa: انداره فونت

en: Display a PDF version of this page.
fa: نمایش یک نسخه PDF از این صفحه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Printer-friendly version
fa: نسخه مناسب چاپ

en: Hourly threshold
fa: آستانه زمانی

en: Your name
fa: نام شما

en: Send e-mail
fa: ارسال پست الکترونیک

en: Source URL
fa: نشانی منبع

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Printer-friendly pages
fa: صفحات مناسب چاپ

en: Message Subject
fa: موضوع پیغام

en: Send to
fa: ارسال به

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fa: چنانچه کد PHP زیر مقدار <code>TRUE</code> را باز می‌گرداند بلوک را نمایش بده (PHP-mode, فقط برای کاربران حرفه‌ای).

en: Your e-mail
fa: پست الکترونیکی شما

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Display a printer-friendly version of this page.
fa: نمایش یک نسخه مناسب چاپ از این صفحه.

en: Open the printer-friendly version in a new window
fa: بازکردن نسخه مناسب چاپ در یک پنجره جدید

en: Send to printer
fa: ارسال به چاپگر

en: access print
fa: دسترسی چاپ

en: administer print
fa: مدیریت چاپ

en: e-mail
fa: پست الکترونیک

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fa: اگر PHP-mode انتخاب شده باشد، کد PHP خود را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند سایت را از کار بیاندازد.

en: Print
fa: چاپ

en: Your message
fa: پیغام شما

en: Text only
fa: فقط متن

en: Logo type
fa: نوع لوگو

en: None (Disabled)
fa: هیچکدام (غیرفعال)

en: Current theme's logo
fa: لوگوی پوسته فعلی

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های روی سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری آرم خود استفاده کنید.

en: Icon only
fa: فقط شمایل

en: Icon and Text
fa: شمایل و متن

en: Published on %site_name
fa: منتشر شده در %site_name

en: Message Content
fa: محتوای پیغام

en: Post new comment
fa: ارسال دیدگاه جدید

en: No link
fa: بدون پیوند

en: Send to friend
fa: ارسال به دوستان

en: Content Types page
fa: صفحه انواع محتوا

en: Current page only
fa: فقط صفحه فعلی

en: Text strings
fa: رشته های متنی

en: Printer, e-mail and PDF versions
fa: نسخه‌های چاپ ، ایمیل و PDF

en: Show link
fa: نمایش پیوند

en: Show link in individual comments
fa: نمایش پیوند در هر یک از دیدگاه‌ها

en: Show Printer-friendly URLs list
fa: نمایش فهرست آدرس‌های مناسب برای چاپ

en: Send by e-mail link
fa: پیوند ارسال توسط نامه الکترونیکی

en: Send only the teaser
fa: فقط چکیده را بفرست

en: Thank You Message
fa: پیام تشکر

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
fa: این پیغام بعد از ثبت موفقیت آمیز فرم توسط کاربر، نمایش داده خواهد شد.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
fa: آدرس‌های مختلف را با کاما از هم جدا کرده یا هر کدام را در یک خط جداگانه بنویسید.

en: Page to be sent
fa: صفحه ارسالی

en: Clear form
fa: پاک کردن فرم

en: an interesting site
fa: یک سایت جالب

en: Send by e-mail
fa: ارسال از طریق نامه الکترونیکی

en: Send this page by e-mail.
fa: ارسال این صفحه از طریق نامه الکترونیکی

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
fa: قابلیت ارسال صفحه وب را توسط نامه الکترونیکی فراهم می‌کند.

en: PDF options
fa: اختیارات PDF

en: PDF generation tool
fa: ابزار تولید PDF

en: PDF version link
fa: پیوند نسخه PDF

en: Open PDF in
fa: بازکردن PDF در

en: Same browser window
fa: همان پنجره مرورگر

en: New browser window
fa: پنجره مرورگر جدید

en: Paper size
fa: اندازه صفحه

en: PDF File Name
fa: نام فایل PDF

en: Replacement Patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Font size must be at least 1.
fa: اندازه فونت حداقل باید ۱ باشد.

en: PDF version
fa: نسخه PDF

en: Text used in the link to the PDF version.
fa: متن مورد استفاده برای پیوند به نسخه PDF.

en: Page !n of !total
fa: صفحه !n از !total

en: Printer-friendly PDF
fa: PDF مناسب برای چاپ

en: Adds the capability to export pages as PDF.
fa: امکان صدور صفحات در قالب PDF را فراهم می‌کند.

en: access PDF version
fa: دسترسی به نسخه PDF

en: Close window after sending to printer
fa: بستن پنجره بعد از ارسال به پرینتر
