Quotes (6.x-1.30) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: user
id: anggota

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Tags
id: Tag

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Add another
id: Tambah lainnya

en: term
id: istilah

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: days
id: hari

en: Add block
id: Tambah blok

en: No posts available.
id: Tidak ada entri yang tersedia.

en: General
id: Umum

en: Anonymous
id: Anonim

en: Filters
id: Filter

en: Random
id: Acak

en: published
id: diterbitkan

en: Role filter
id: Saring peran

en: role
id: pemeran

en: Are you sure you want to delete the block %name?
id: Anda yakin ingin menghapus blok %name ini?

en: The block %name has been removed.
id: Blok %name sudah dihapus.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: sticky
id: diataskan

en: promoted
id: dipromosikan

en: Select
id: Pilih
