Quran (6.x-5.0) - en to id translation catalogue (75 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Download
id: Unduh

en: Go
id: Cari

en: Search
id: Pencarian

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Operation
id: Operasi

en: The configuration has been saved.
id: Konfigurasi telah disimpan

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: published
id: diterbitkan

en: Find
id: Cari

en: Page size
id: Ukuran halaman

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Apply
id: Terapkan

en: Base URL
id: URL dasar

en: The Holy Quran
id: Kitab Suci Al-Quran

en: Quran %chapter_number:%verse_number
id: Al-Qur'an %chapter_number:%verse_number

en: The Holy Quran settings
id: Pengaturan modul Kitab Suci Al-Quran

en: Default translation language
id: Bahasa terjemahan default

en: Language code which is used as default translation language. Please make sure you have the translation database.
id: Kode bahasa yang dipakai sebagai bahasa terjemahan default. Pastikan basis data terjemahan tersebut tersedia

en: Activate audio player
id: Aktifkan pemutar suara

en: Should be number.
id: Harus berupa angka

en: administer quran
id: mengelola quran

en: Please import manually Quran database file named quran-ar.%extension, quran-en.%extension. If you use schema, please change the database file accordingly to match your schema. Please read INSTALL.txt for more information.
id: Silahkan import secara manual basis data Al-Quran yang bernama quran-ar.%extension, quran-en.%extension. Jika menggunakan schema, silahkan sesuaikan basis data tersebut dengan schema. Silahkan baca INSTALL.txt untuk informasi lebih lanjut.

en: Quran module and it's tables has been successfully uninstalled.
id: Modul Kitab Suci Al-Quran dan seluruh tabelnya telah berhasil di-<i>uninstall</i>.

en: Quran
id: Al-Quran

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Manage features of the Holy Quran module
id: Mengatur fitur modul Kitab Suci Al-Quran

en: Jump to
id: Lompat ke

en: Keywords in Arabic or in translation language
id: Kata kunci dalam bahasa Arab maupun dalam bahasa terjemahan

en: The Holy Quran module has been successfully installed.
id: Modul Kitab Suci Al-Quran telah berhasil di-<i>install</i>

en: Read and listen to the Quran
id: Membaca dan mendengarkan Al-Quran

en: Search inside of the Quran
id: Cari di dalam Al-Quran

en: Always use default translation language
id: Selalu gunakan bahasa terjemahan default

en: Check this and save settings to always use default translation language. If not, then it will try to use the translation for current user's prefered language.
id: Centang dan simpan pengaturan untuk selalu menggunakan bahasa terjemahan default. Jika tidak sistem akan menggunakan terjemahan berdasarkan bahasa yang dipilih user.

en: Default page size when showing the Quran
id: Ukuran halaman default saat menampilkan Al-Quran

en: Uncheck this and save settings to disable audio player for the Quran. The player require user to install Flash player
id: Hilangkan centang dan simpan pengaturan untuk menonaktifkan pemutar suara Al-Quran. Pemutar ini membutuhkan pemutar Flash

en: Random Quran ayah
id: Ayat Al-Quran acak

en: Quran preferences
id: Pengaturan Quran

en: Recitations
id: Resital

en: Manage recitations
id: Mengelola resital

en: Add recitation
id: Tambah resital

en: Edit recitation
id: Edit resital

en: Suras
id: Surat

en: Suras of the Quran
id: Surat Al-Quran

en: No recitations available.
id: Tidak ada resital

en: You may not delete or unpublish default recitation.
id: Anda tidak boleh menghapus atau membatalkan publikasi resital bawaan.

en: You may not set unpublished recitation as the default one.
id: Anda tidak boleh men-set resital yang tidak dipublikasikan sebagai resital bawaan.

en: The recitations have been published.
id: Resital telah dipublikasikan.

en: The recitations have been unpublished.
id: Resital telah tidak dipublikasikan.

en: The recitations have been deleted.
id: Resital telah dihapus

en: Sura
id: Surat

en: Web directory where the MP3s reside. It must not contain trailing slash. e.g. http://quran.loc/recitations/alghamidy
id: Direktori website tempat file MP3 berada. Ia tidak boleh mengandung garis miring di akhir. Misalnya http://quran.loc/recitations/alghamidy

en: Number padded
id: Angka dipadatkan

en: Check this if the MP3 file name is padded with zero e.g. 023.mp3
id: Centang ini jika nama file MP3nya dipadatkan dengan angka nol. Misalnya 023.mp3

en: Ayah
id: Ayat

en: The same name already exists.
id: Nama yang sama sudah ada.

en: The same base url already exists.
id: URL dasar yang sama sudah ada.

en: New recitation has been created.
id: Resital baru telah dibuat.

en: The recitation has been saved.
id: Resital telah disimpan

en: Sura %chapter_name
id: Surat %chapter_name

en: Number of ayat
id: Jumlah ayat

en: Recitation
id: Resital

en: Sura No.
id: No. Surat

en: No ayah match <strong>%text</strong>.
id: Tak ada ayat yang cocok dengan <strong>%text</strong>.

en: There are <strong>%total</strong> ayat that match to <strong>%text</strong>.
id: Ada <strong>%total</strong> ayat yang cocok dengan <strong>%text</strong>.

en: In sura
id: Dalam surat

en: Quran macro
id: Makro Al-Quran

en: Allows you to add Quran ayat in your content using a macro. The macro will be converted automatically into rendered Quran ayat
id: Memungkinkan Anda menambahkan ayat Al Quran dalam konten dengan menggunakan makro. Makro tersebut akan diubah secara otomatis menjadi ayat Al Quran
