Quran (6.x-6.0) - en to fa translation catalogue (69 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Download
fa: دانلود

en: Go
fa: برو

en: Search
fa: جستجو

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Operation
fa: عملکرد

en: The configuration has been saved.
fa: پیکربندی ذخیره شد .

en: No items selected.
fa: هیچ موردی انتخاب نشده.

en: published
fa: منتشرشده

en: Find
fa: پیدا کن

en: No.
fa: شماره

en: Page size
fa: اندازه صفحه

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Apply
fa: تایید

en: Base URL
fa: آدرس پایه

en: The Holy Quran
fa: قرآن کریم

en: Quran %chapter_number:%verse_number
fa: قرآن %chapter_number:%verse_number

en: The Holy Quran settings
fa: تنظیمات قرآن کریم

en: Default translation language
fa: زبان پیش‌فرض ترجمه

en: Language code which is used as default translation language. Please make sure you have the translation database.
fa: کد زبانی که بعنوان ترجمه‌ی پیشفرض استفاده می‌شود. لطفا مطمئن شوید که پایگاه‌داده این ترجمه را دارید.

en: Activate audio player
fa: فعال کردن پخش کننده صدا

en: Should be number.
fa: بایستی یک شماره باشد.

en: administer quran
fa: مدیریت قرآن

en: Quran module and it's tables has been successfully uninstalled.
fa: ماژول قرآن و جدول‌های آن با موفقیت حذف شد.

en: Quran
fa: قرآن

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: Manage features of the Holy Quran module
fa: مدیریت ویژگی‌های ماژول قرآن کریم

en: Jump to
fa: پرش به

en: Keywords in Arabic or in translation language
fa: واژه‌های کلیدی در زبان عربی یا در زبان ترجمه شده

en: The Holy Quran module has been successfully installed.
fa: مازول قرآن کریم با موفقیت نصب شد.

en: Read and listen to the Quran
fa: خواندن و گوش سپردن به قرآن

en: Search inside of the Quran
fa: جستجو در قرآن

en: Always use default translation language
fa: همیشه از زبان پیش‌فرض ترجمه استفاده کن

en: Check this and save settings to always use default translation language. If not, then it will try to use the translation for current user's prefered language.
fa: این گزینه را انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره کنید تا همیشه از زبان ترجمه پیش‌فرض استفاده شود. در غیر این صورت، از زبان ترجیح‌داده کاربر کنونی برای ترجمه استفاده می‌شود.

en: Default page size when showing the Quran
fa: اندازه پیش‌فرض صفحه هنگام نمایش قرآن

en: Random Quran ayah
fa: آیه تصادفی از قرآن

en: Quran preferences
fa: ترجیحات قرآن

en: Recitations
fa: قرائت‌ها

en: Manage recitations
fa: مدیریت قرائت‌ها

en: Add recitation
fa: افزودن قرائت

en: Edit recitation
fa: ویرایش قرائت

en: Ayat
fa: آیات

en: Suras
fa: سوره‌ها

en: Suras of the Quran
fa: سوره‌های قرآن

en: No recitations available.
fa: هیچ قرائتی در دسترس نیست.

en: You may not delete or unpublish default recitation.
fa: شما نمی‌توانید قرائت پیش‌فرض را حذف یا از انتشار خارج کنید.

en: You may not set unpublished recitation as the default one.
fa: شما نمی‌توانید قرائت‌های منتشر نشده را بعنوان پیش‌فرض انتخاب کنید.

en: The recitations have been published.
fa: قرائت‌ها منتشر شدند.

en: The recitations have been unpublished.
fa: قرائت‌ها از حالت انتشار خارج شدند.

en: The recitations have been deleted.
fa: قرائت‌ها حذف شدند.

en: Sura
fa: سوره

en: Web directory where the MP3s reside. It must not contain trailing slash. e.g. http://quran.loc/recitations/alghamidy
fa: پوشه‌ای که فایل‌های MP3 در آن قرار دارد. این پوشه نباید در انتها دارای اسلش (/) باشد. مانند: http://quran.loc/recitations/alghamidy

en: Ayah
fa: آیه

en: The same name already exists.
fa: موردی با همین نام قبلا وارد شده است.

en: New recitation has been created.
fa: قرائت جدید ایجاد شد.

en: The recitation has been saved.
fa: قرائت ذخیره شد.

en: Sura %chapter_name
fa: سوره %chapter_name

en: Number of ayat
fa: شماره آیه

en: Recitation
fa: قرائت

en: Sura No.
fa: شماره سوره
