Range (6.x-1.1) - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: Suffix
fa: پسوند

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Code
fa: کد

en: Allowed values list
fa: فهرست مقادیر مجاز

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Store a number in the database as an integer.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده به صورت عدد صحیح.

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده در قالب ممیز ثابت.

en: Store a number in the database in a floating point format.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده در قالب ممیز شناور.

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fa: حرفی که  کاربران برای نشان دادن و وارد نمودن اعشار در فرم‌ها استفاده خواهند نمود.

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: "Maximum" must be a number.
fa: «حداکثر» باید یک عدد باشد.

en: unformatted
fa: بدون قالب

en: %name: illegal value.
fa: %name: مقدار غیرمجاز.
