Real Name (6.x-1.4) - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: not verified
id: Belum diperiksa

en: - None -
id: - Tiada -

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: User
id: Pengguna

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Module
id: Modul

en: Fields
id: Bidang isian

en: General
id: Umum

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Node title
id: Judul node

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: locked
id: terkunci

en: Spam link deterrent
id: Pencegah link spam

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
id: Jika diaktifkan, Drupal akan menambahkan rel="nofollow" pada semua link, sebagai ukuran untuk mengurangi efektivitas link spam. Catatan: ini juga akan mencegah link yang benar untuk diindeks oleh mesin pencari, maka itu biasanya ini akan efektif jika diterapkan hanya pada pengunjung anonim.

en: My account
id: Akun saya

en: edit permissions
id: edit kewenangan

en: edit role
id: edit pemeran

en: @name's blog
id: Blog @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
id: Anda harus memasukkan alamat email yang benar untuk bisa kontak dengan anggota lain. Silakan update <a href="@url">profil</a> anda dan coba lagi.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
id: Anda tidak bisa mengirim kontak ke lebih dari %number anggota dalam satu jam. Silakan coba lagi kemudian.

en: The user ID
id: ID Pengguna

en: The user or author name.
id: Pengguna atau nama penulis.
