Real Name (6.x-1.4) - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Operations
tr: İşlemler

en: Cancel
tr: İptal

en: not verified
tr: doğrulanmamış

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Name
tr: İsim

en: Save
tr: Kaydet

en: Configuration has been updated.
tr: Ayarlar güncellendi.

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Module
tr: Modül

en: Fields
tr: Alanlar

en: General
tr: Genel

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: locked
tr: kilitli

en: Spam link deterrent
tr: Reklam/spam bağlantı engeli

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
tr: Eğer etkinleştirilirse, Drupal tüm bağlantılara, istenmeyen (spam) bağlantıların etkinliğini azaltmak için bir önlem olarak rel="nofollow" ekleyecektir. Not: Bu uygulama, ayrıca geçerli bağlantıların da arama motorları tarafından takip edilmesini önleyecektir, bu yüzden misafir kullanıcılar için etkinleştirilmesi daha uygun olur.

en: My account
tr: Hesabım

en: edit permissions
tr: izinleri düzenle

en: edit role
tr: rol düzenle

en: @name's blog
tr: @name ağ günlüğü

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
tr: Diğer kullanıcılarla iletişim kurmak için geçerli bir e-posta adresi belirtmelisiniz. Lütfen <a href="@url">kullanıcı bilgilerinizi</a> güncelleyin ve tekrar deneyin.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
tr: Saatte %number kişiden fazlasıyla iletişim kuramazsınız. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users
