Rules (6.x-1.1) - en to da translation catalogue (189 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: content
da: indhold

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Categories
da: Kategorier

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Variable
da: Variabel

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Schedule
da: Planlægning

en: Add
da: Tilføj

en: Path
da: Sti

en: Form ID
da: Formular ID

en: Event
da: Begivenhed

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Data type
da: Datatype

en: Sender
da: Afsender

en: To
da: Til

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment
da: Kommentar

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Severity
da: Grad

en: Add a condition
da: Tilføj en betingelse

en: Recipient
da: Modtager

en: OR
da: ELLER

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Arguments
da: Parametre

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Operation
da: Handling

en: Rules
da: Regler

en: Modified
da: Ændret

en: Query
da: Forespørgsel

en: Machine readable name
da: Maskinnavn

en: author
da: forfatter

en: unchanged content
da: uændret indhold

en: content author
da: indholdets forfatter

en: unchanged content's author
da: forfatter til uændret indhold

en: acting user
da: handlende bruger

en: unchanged user
da: uændret bruger

en: AND
da: OG

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Negate
da: Modvirk

en: Are you sure you want to delete %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %label?

en: %label has been deleted.
da: %label er blevet slettet.

en: Empty
da: Tom

en: Import failed.
da: Importering fejlede.

en: commented content
da: kommenteret indhold

en: commented content author
da: forfatter af kommentar til indhold

en: created content
da: indhold oprettet

en: content's author
da: indholdets forfatter

en: updated content
da: opdateret indhold

en: Content is going to be saved
da: Indhold er ved at blive gemt

en: Content is going to be viewed
da: Indhold er ved at blive vist

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
da: Bemærk, at hvis Drupals cache er aktiveret, vil denne begivenhed ikke blive genereret fra cachelagerets sider.

en: viewed content
da: indhold vist

en: deleted content
da: slettet indhold

en: Content has type
da: Indhold har typen

en: Evaluates to TRUE, if the given content has one of the selected content types.
da: Sættes til SAND, hvis det aktuelle indhold er af en af de valgte indholdstyper.

en: Set the content author
da: Angiv indholdets forfatter

en: Existing system path
da: Eksisterende systemsti

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
da: Angiv den eksisterende sti som du ønsker at give et alias. F.eks.: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Textual comparison
da: Tekstsammenligning

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Send a mail to a user
da: Send en mail til en bruger

en: The mail's subject.
da: E-mailens overskrift.

en: The mail's message body.
da: E-mailens brødtekst.

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: registered user
da: registreret bruger

en: updated user
da: opdateret bruger

en: User page has been viewed
da: Brugerside er blevet vist

en: viewed user
da: vist bruger

en: User has been deleted
da: Bruger er slettet

en: deleted user
da: slettet bruger

en: User has logged in
da: Bruger er logget ind

en: logged in user
da: indlogget bruger

en: User has logged out
da: Bruger har logget ud

en: logged out user
da: udlogget bruger

en: any
da: alle

en: Add user role
da: Tilføj brugerrolle

en: Remove user role
da: Fjern brugerrolle

en: Execute custom PHP code
da: Udfør tilpasset PHP-kode

en: or
da: eller

en: revert
da: gendan

en: User name
da: Brugernavn

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: New content
da: Nyt indhold

en: comment
da: kommentar

en: date
da: dato

en: Default value
da: Standardværdi

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: taxonomy term
da: taksonomi term

en: The name of this term.
da: Ordets navn

en: Form
da: Formular

en: Filter by category
da: Filtrér udfra kategorien

en: Set
da: Sæt

en: Activate
da: Aktivér

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Identifier
da: Identifikator

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: string
da: tekststreng

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: clone
da: klon

en: number
da: tal

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Active rules
da: Aktive regler

en: Inactive rules
da: Inaktive regler

en: created comment
da: kommentar oprettet

en: updated comment
da: kommentar opdateret

en: deleted comment
da: kommentar slettet

en: Content is displayed as teaser
da: Indhold er vist som smagsprøve

en: Content is displayed as page
da: Indhold er vist som side

en: Set content title
da: Angiv indholdstitel

en: Add new content
da: Tilføj nyt indhold

en: Load content by id
da: Åbn indhold efter ID

en: URL alias exists
da: Alternativ URL findes

en: create url aliases
da: opret url aliaser

en: administer url aliases
da: administrér url aliaser

en: Set breadcrumb
da: Angiv brødkrumme

en: You have to enter the user name or the user id.
da: Du skal skrive brugernavnet eller bruger-id'et.

en: This help text is going to be displayed during action configuration.
da: Denne hjælpetekst vises i forbindelse med konfiguration af handling.

en: Text 1
da: Tekst 1

en: Text 2
da: Tekst 2

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
da: SAND returneres, hvis begge tekster er ens.

en: User account has been created
da: Brugerkonto er blevet oprettet

en: User account details have been updated
da: Detaljer for brugerkonto er blevet opdateret

en: PHP Evaluation
da: PHP-evaluering

en: Rule Sets
da: Regelsæt

en: Show rule configuration
da: Vis regel-konfiguration

en: Comment is being viewed
da: Kommentar bliver vist

en: viewed comment
da: kommentar vist

en: After publishing a comment
da: Efter udgivelse af kommentar

en: published comment
da: udgivet kommentar

en: After unpublishing a comment
da: Efter tilbagetrækning af kommentar

en: unpublished comment
da: tilbagetrukket kommentar

en: After saving new content
da: Efter nyt indhold er gemt

en: After updating existing content
da: Efter opdatering af eksisterende indhold

en: saved content
da: gemt indhold

en: After deleting content
da: Efter indhold er slettet

en: Content is published
da: Indhold er publiceret

en: Content is sticky
da: Indhold er klæbrigt

en: Content is promoted to frontpage
da: Indhold er forfremmet til forside

en: User, who is set as author
da: Bruger, der er sat som forfatter

en: Load the content author
da: Åbn indholdets forfatter

en: Content author
da: Indholdets forfatter

en: The title of the newly created content.
da: Titlen på det nyligt oprettede indhold.

en: truth value
da: sandhedsværdi

en: rules
da: regler

en: Successfully sent email to %recipient
da: E-mail er sendt til %recipient

en: Block a user
da: Blokér en bruger

en: Rule set
da: Regelsæt

en: form
da: formular

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
da: En beskrivelse af ordet. Vises på taksonomi/ord-sider og RSS feeds.

en: Delete content
da: Slet indhold
