Rules (6.x-1.2) - en to ar translation catalogue (123 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: all
ar: الكل

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Add
ar: إضافة

en: Path
ar: المسار

en: Form ID
ar: رقم الاستمارة

en: Event
ar: الحدث

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: مستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: To
ar: إلى

en: Custom
ar: مخصّص

en: Comment
ar: التعليق

en: Filter
ar: انتقاء

en: Vocabulary
ar: معجم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Severity
ar: الحدة

en: Recipient
ar: المتسلم

en: OR
ar: أو

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Query
ar: استفسار

en: Machine readable name
ar: اسم مقروء آليًا

en: author
ar: مؤلف

en: AND
ar: و

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Select the condition to add
ar: اختر الشرط المراد إضافته

en: Negate
ar: نفي

en: If checked, the operation will be negated. E.g. AND would be handled as NOT AND.
ar: عند تحديده، يتم نفي العملية. يتم مثلا التعامل مع AND على أنه NOT AND.

en: Are you sure you want to delete %label?
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد حذف %label?

en: Empty
ar: فارغ

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ar: حدد المسار الذي تريد إنشاء بديل له. مثلا، node/view/28، أو forum/1، أو taxonomy/term/1+2.

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: Select the roles whose users should receive this email.
ar: اختر الأدوار التي سيستقبل المستخدمون المنتمون إليها هذا البريد الإلكتروني.

en: any
ar: أياً

en: or
ar: أو

en: revert
ar: استرجاع

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: comment
ar: تعليق

en: date
ar: تاريخ

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: PHP Code
ar: كود PHP

en: taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: The name of this term.
ar: اسم هذه المفردة.

en: Form
ar: نموذج

en: Activate
ar: تفعيل

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After saving an updated comment
ar: بعد حفظ تعليق محدّث

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: clone
ar: استنساخ

en: number
ar: رقم

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: Add new content
ar: إضافة محتوى جديد

en: create url aliases
ar: ينشئ المسارات البديلة

en: administer url aliases
ar: يدير المسارات البديلة

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: After updating a term
ar: بعد تحديث مصطلح

en: Select the vocabulary.
ar: اختر المعجم

en: Select the %label to export
ar: اختر ال%label المراد تصديره

en: Please select the items to export.
ar: المرجو اختيار العناصر التي سيتم تصديرها.

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Select the event on which you want to evaluate this rule.
ar: اختر الحدث الذي عنده ترغب في تقييم هذه القاعدة.

en: Rule elements
ar: عناصر القاعدة

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: form
ar: استمارة

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
ar: وصف المفردة. ليُعرض في صفحات التصنيف/المفردات و التلقيمات.

en: Delete content
ar: حذف المحتوى
