Rules (6.x-1.4) - en to ro translation catalogue (100 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Next
ro: Următor

en: user
ro: utilizator

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: Subject
ro: Subiect

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Categories
ro: Categorii

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: all
ro: toate

en: Edit
ro: Editați

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: Weight
ro: Greutate

en: Variable
ro: Variabilă

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Add
ro: Adaugă

en: Path
ro: Cale

en: Form ID
ro: ID-ul formularului

en: Titles
ro: Titluri

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuare

en: Data type
ro: Tip de date

en: Sender
ro: Expeditor

en: To
ro: Către

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: Filter
ro: Filtru

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Severity
ro: Gravitate

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Arguments
ro: Argumente

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Operation
ro: Operație

en: Rules
ro: Reguli

en: Modified
ro: Modificat

en: Query
ro: Interogare

en: Machine readable name
ro: Numele vizibil pentru sistem

en: author
ro: autor

en: Fixed
ro: Fix

en: Revert
ro: Revenire

en: Negate
ro: Neagă

en: Are you sure you want to delete %label?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %label?

en: Empty
ro: Gol

en: Existing system path
ro: Calea de sistem existentă

en: Path alias
ro: Alias cale

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ro: Specificaţi calea existentă, pe care doriţi s-o redenumiţi. De exemplu, node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: The mail's subject.
ro: Subiect e-mail.

en: any
ro: orice

en: Add user role
ro: Adaugă rol utilizator

en: Execute custom PHP code
ro: Execută cod PHP propiu

en: or
ro: sau

en: revert
ro: revenire

en: User name
ro: Nume utilizator

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: comment
ro: comentariu

en: date
ro: dată

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: taxonomy term
ro: termen de taxonomie

en: The name of this term.
ro: Numele acestui termen.

en: Form
ro: Formular

en: - None selected -
ro: - Nici o selecţie -

en: Identifier
ro: Identificator

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: Content ID
ro: ID Conținut

en: string
ro: şir

en: After saving a new comment
ro: După salvarea unui comentariu nou

en: After saving an updated comment
ro: După salvarea unui comentariu actualizat

en: After deleting a comment
ro: După ştergerea unui comentariu

en: Add new content
ro: Adăugare conţinut nou

en: create url aliases
ro: creează alias-uri url

en: administer url aliases
ro: administrează alias-uri url

en: Content author
ro: Autor conținut

en: form
ro: formă

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
ro: O descriere a termenului. Pentru a fi afişată pe paginile de taxonomie/termen şi fluxuri RSS.

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Machine name:
ro: Nume maşină:
