Service links (6.x-2.3-beta1) - en to ar translation catalogue (42 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
ar: اظهره في جميع الصفحات عدا الصفحات المحددة.

en: Show on only the listed pages.
ar: لا تظهره إلا في الصفحات المحددة.

en: Pages
ar: الصفحات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Action
ar: إجراء

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Size
ar: الحجم

en: None
ar: لا شيء

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Small
ar: صغير

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: تخطيط

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Never
ar: أبدا

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Locale
ar: المحليات

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Medium
ar: متوسط

en: Counter
ar: عداد

en: Button
ar: زر

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ar: إعرض إذا كان كود بي.إتش.بي التالي سيرجع <code>TRUE</code> (نمط بي.إتش.بي، للخبراء فقط).

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Style
ar: نمط

en: Standard
ar: معياري

en: Page specific visibility settings
ar: إعدادات عرض خاصة بالصفحة

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط بي.إتش.بي. لاحظ أن تنفيذ كود بي.إتش.بي غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك المبني على دروبال.

en: Displays
ar: عروض

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.
