SlUser (6.x-2.1) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: user
it: utente

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Disabled
it: Disattivato

en: Search
it: Cerca

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Region
it: Regione

en: Picture
it: Ritratto

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Amount
it: Importo

en: External
it: Esterna

en: Both
it: Entrambi

en: Position
it: Posizione

en: Profile
it: Profilo

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Upload picture
it: Carica ritratto

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
it: La tua password e ulteriori istruzioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.

en: Information
it: Informazioni

en: Available
it: Disponibile

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Default picture
it: Ritratto predefinito

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
it: URL del ritratto da mostrare per gli utenti privi di un ritratto personalizzato. Lasciare vuoto per nessun ritratto.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
it: Impossibile caricare il ritratto per il profilo; la directory %directory non esiste o non è scrivibile.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Ti ringraziamo per aver fatto la richiesta di un profilo utente. Il tuo profilo utente è attualmente in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Nel frattempo un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo e-mail.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
it: Il tuo viso virtuale o il tuo ritratto. Le dimensioni massime in pixel sono %dimensions, e il peso massimo è di  %size kB.

en: Picture image path
it: Percorso per le immagini dei ritratti

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Picture support
it: Supporto ritratti

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
it: La sottodirectory in %dir dove i ritratti saranno salvati.

en: Picture maximum dimensions
it: Dimensione massima del ritratto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
it: Dimensione massima per i ritratti, in pixel.

en: Picture maximum file size
it: Dimensione massima del ritratto

en: Maximum file size for pictures, in kB.
it: Dimensione massima per i ritratti, in kB.

en: Picture guidelines
it: Linee guida per il ritratto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
it: Questo testo viene mostrato vicino al form di caricamento del ritratto in aggiunta alle linee guida predefinite.  È utile per guidare o aiutare gli utenti.

en: Delete picture
it: Elimina ritratto

en: Check this box to delete your current picture.
it: Seleziona questa casella per eliminare il tuo ritratto attuale.

en: Terminology
it: Terminologia
