SlUser (6.x-2.3) - en to fr translation catalogue (59 entries)

en: user
fr: utilisateur

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Search
fr: Rechercher

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Main
fr: Principal

en: Region
fr: Région

en: Picture
fr: Image

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Please enter a number.
fr: Veuillez entrer un nombre.

en: Amount
fr: Montant

en: External
fr: Externe

en: Online
fr: En ligne

en: Both
fr: Les deux

en: Profile
fr: Profil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Upload picture
fr: Transférer une image

en: Withdraw
fr: Retirer

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
fr: Votre mot de passe ainsi que des instructions détaillées ont été envoyés à votre adresse électronique.

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Proceed
fr: Procéder

en: Information
fr: Informations

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Available
fr: Disponible

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: Machine name
fr: Nom système

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: User's {users}.uid.
fr: {users}.uid de l'utilisateur.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fr: Échec du transfert du portrait ; le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Here is a terminal.
fr: Voici un terminal.

en: Reg Key
fr: Clé de validation

en: the terminals list page
fr: page de la liste des terminaux

en: Could not find user.
fr: L'utilisateur n'a pu être trouvé.

en: New terminal added.
fr: Nouveau terminal ajouté.

en: Terminal updated.
fr: Terminal mis à jour.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Merci d'avoir demandé un nouveau compte. Votre demande est en attente de validation par l'administrateur du site.<br />En attendant, un message de bienvenue a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
fr: Votre portrait, réel ou virtuel. Les dimensions maximales sont de %dimensions et la taille maximale est de %size Ko.

en: Picture image path
fr: Dossier contenant les portraits

en: Internal
fr: Interne

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Picture support
fr: Support des portraits d'utilisateurs

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
fr: Sous-répertoire du répertoire %dir dans lequel les portraits seront stockés.

en: Picture maximum dimensions
fr: Dimensions maximales du portrait

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fr: Dimensions maximales des portraits, en pixels.

en: Picture maximum file size
fr: Taille de fichier maximale des fichiers de portrait

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fr: Taille de fichier maximale des portraits, en Ko.

en: Picture guidelines
fr: Directives concernant les portraits

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans le formulaire de transfert de portraits, en complément des directives de base. Il permet de donner des compléments d'information aux utilisateurs.

en: Delete picture
fr: Supprimer l'image

en: Check this box to delete your current picture.
fr: Cochez cette case pour supprimer votre portrait actuel.

en: Human name
fr: Nom humain

en: Profile picture
fr: Image du profil

en: Terminology
fr: Terminologie
