Spam (6.x-1.0) - en to nl translation catalogue (105 entries)

en: list
nl: lijst

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: user
nl: gebruiker

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: function
nl: functie

en: Administer
nl: Beheren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Groups
nl: Groepen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: unknown
nl: onbekend

en: view
nl: weergeven

en: unpublished
nl: niet gepubliceerd

en: Overview
nl: Overzicht

en: Date
nl: Datum

en: Message
nl: Bericht

en: No log messages available.
nl: Geen logberichten beschikbaar.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Update
nl: Bijwerken

en: Time
nl: Tijd

en: never
nl: nooit

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Options
nl: Opties

en: Create
nl: Aanmaken

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Never
nl: Nooit

en: From
nl: Van

en: Custom
nl: Aangepast

en: Comment
nl: Reactie

en: Comment ID
nl: Reactie-ID

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Count
nl: Aantal

en: blocked
nl: geblokkeerd

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Send
nl: Versturen

en: operations
nl: bewerkingen

en: General
nl: Algemeen

en: Verbose
nl: Uitvoerig

en: Counter
nl: Teller

en: Users
nl: Gebruikers

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Last
nl: Laatste

en: IP Address
nl: IP-adres

en: comments
nl: reacties

en: duplicate
nl: duplicaat

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: message
nl: bericht

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: published
nl: gepubliceerd

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: @time ago
nl: @time geleden

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: id
nl: ID

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Style
nl: Stijl

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: comment
nl: reactie

en: not published
nl: niet gepubliceerd

en: users
nl: gebruikers

en: date
nl: datum

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Advanced configuration
nl: Geavanceerde instellingen

en: Manage spam on your website.
nl: Beheer spam op de website.

en: Configure the spam module.
nl: Configureer de Spam-module.

en: Detect and manage spam posts.
nl: Verwijder en beheer spam-berichten.

en: Publish content
nl: Inhoud publiceren

en: and
nl: en

en: where
nl: waar

en: Configure the spam duplicate filter.
nl: Configureer de spam duplicaat-filter.

en: Blocked IPs
nl: Geblokkeerde IP's

en: Node age
nl: Node leeftijd

en: URL filter
nl: URL-filter

en: Please select one or more comments to perform the update on.
nl: Selecteer één of meer reacties die u wenst bij te werken.

en: custom
nl: aangepast

en: Create a custom spam filter.
nl: Een aangepast spamfilter aanmaken.

en: Scan
nl: Scannen

en: Matches
nl: Komt overeen met

en: TODO
nl: TE DOEN

en: Posted in
nl: Geplaatst in

en: Delete the selected comments
nl: De geselecteerde reacties verwijderen
