Spam (6.x-1.2) - en to id translation catalogue (92 entries)

en: list
id: daftar

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: user
id: anggota

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: function
id: fungsi

en: Administer
id: Kelola

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Action
id: Tindakan

en: view
id: tampilan

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Overview
id: Sekilas

en: Date
id: Tanggal

en: Logs
id: Catatan

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Node ID
id: ID Node

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: never
id: tidak pernah

en: Statistics
id: Statistik

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: action
id: aksi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Create
id: Buat

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Never
id: Tidak pernah

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Comment ID
id: ID komentar

en: Hostname
id: Nama host

en: Score
id: Skor

en: Filter
id: Saring

en: Count
id: Jumlah

en: blocked
id: diblokir

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Send
id: Kirim

en: General
id: Umum

en: Verbose
id: Terperinci

en: Counter
id: Penghitung

en: Users
id: Pengguna

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Last
id: Terakhir

en: Filters
id: Filter

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: published
id: diterbitkan

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Style
id: Gaya

en: Duplicate
id: Duplikat

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: date
id: tanggal

en: is
id: adalah

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Publish content
id: Publikasikan konten

en: and
id: dan

en: where
id: dimana

en: URL filter
id: Saringan URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
id: Mohon pilih komentar yang ingin dilakukan update.

en: Posted in
id: Dalam

en: Delete the selected comments
id: Hapus komentar yang dipilih
