Spam (6.x-1.3) - en to it translation catalogue (104 entries)

en: list
it: elenco

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: user
it: utente

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: function
it: funzione

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: Action
it: Azione

en: unknown
it: sconosciuto

en: view
it: mostra

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Overview
it: Panoramica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Logs
it: Log

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Time
it: Data e ora

en: never
it: mai

en: Statistics
it: Statistiche

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: type
it: tipo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: action
it: azione

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Never
it: Mai

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Comment ID
it: ID commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Filter
it: Filtra

en: Count
it: Numero

en: blocked
it: bloccato

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Send
it: Invia

en: operations
it: operazioni

en: Recipient
it: Destinatario

en: General
it: Generale

en: Verbose
it: Prolisso

en: Counter
it: Contatore

en: Users
it: Utenti

en: Last
it: Ultimo

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Filters
it: Filtri

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Notifications
it: Notifiche

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: message
it: messaggio

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: published
it: pubblicato

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: @time ago
it: @time fa

en: unlimited
it: illimitati

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Style
it: Stile

en: Duplicate
it: Duplicata

en: not published
it: non pubblicato

en: date
it: data

en: is
it: è

en: Log level
it: Livello di log

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Execute
it: Esegui

en: Important
it: Importante

en: Publish content
it: Pubblica contenuto

en: and
it: e

en: where
it: dove

en: URL filter
it: Filtro URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
it: Per favore seleziona uno o più commenti a cui applicare l'aggiornamento.

en: Posted in
it: Inserito in

en: Delete the selected comments
it: Elimina i commenti selezionati

en: Personal contact form
it: Modulo di contatto personale

en: Simple CJK handling
it: Semplice gestione CJK
