Sphinx (Sphinx search integration) (6.x-1.2) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Attribute
id: Atribut

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Weight
id: Bobot

en: Field
id: Bidang

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: User
id: Pengguna

en: Active
id: Aktif

en: Term
id: Istilah

en: Fields
id: Bidang isian

en: Other
id: Lainnya

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Order
id: Urutan

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Index
id: Indeks

en: Sort
id: Urutkan

en: Default order
id: Urutan standar

en: Indexes
id: Indeks

en: Default sort
id: Urutan baku
