Superfish (6.x-1.9-beta3) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: None
id: Tiada

en: Default
id: Bawaan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Example
id: Contoh

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Minimum width
id: Lebar minimum

en: The settings have not been saved because of the errors.
id: Pengaturan ini belum disimpan karena memiliki kesalahan.

en: Style
id: Gaya

en: Animation speed
id: Kecepatan animasi

en: Installed
id: Terinstal

en: Examples
id: Contoh

en: Block description
id: Keterangan blok

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
id: Penjelasan singkat blok anda. Digunakan pada <a href="@overview">halaman tinjauan blok</a>.

en: empty
id: kosong

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Files not found
id: File tidak ditemukan

en: Levels
id: Tingkatan

en: Menu depth
id: Kedalaman Menu

en: Superfish adds jQuery Superfish plugin to your menus.
id: Superfish menambahkan plugin Superfish jQuery ke Menu Anda

en: Superfish settings
id: Pengaturan superfish

en: The menu you want to be displayed using Superfish.
id: Menu yang ingin ditampilkan menggunakan Superfish

en: Configure Superfish Menus
id: Konfigurasi Menu Superfish

en: Use jQuery BgiFrame plugin for this menu.
id: Gunakan plugin jQuery BgiFrame untuk menu ini

en: Advanced CSS settings
id: Pengaturan CSS lanjutan

en: Extra CSS
id: CSS tambahan

en: jQuery Superfish plugin for your Drupal menus.
id: Plugin jQuery Superfish untuk menu Drupal Anda

en: File not found
id: File tidak ditemukan

en: Edit only if you are sure of what you are doing.
id: Ubah jika Anda yakin terhadap apa yang Anda lakukan

en: Superfish plugins
id: Plugin Superfish

en: Use jQuery Supposition plugin for this menu.
id: Gunakan plugin "jQuery Supposition" untuk menu ini

en: Start from depth
id: Mulai dari tengah

en: Advanced HTML settings
id: Pengaturan HTML lanjutan

en: Limit to below menu items
id: Batasi jumlah menu kebawah

en: Around the hyperlinks
id: Mengelilingi tautan

en: Insert HTML objects <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> hyperlinks. (Comma separated)
id: Masukkan objek HTML <strong>sebelum</strong> dan\atau <strong>sesudah</strong> tautan. (Pisahkan dengan tanda koma)

en: Around the hyperlinks contents
id: Melingkupi tautan-tautan konten

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the text in hyperlinks. (Comma separated)
id: Masukkan kode-kode tambahan <strong>sebelum</strong> dan/atau <strong>sesudah</strong> teks di tautan (pisahkan dengan tanda baca koma ",")

en: Custom classes
id: Kelas tersuai

en: For the main UL
id: Untuk UL utama

en: For the list items
id: Untuk daftar item

en: For the hyperlinks
id: Untuk tautan-tautan
