Sweaver (6.x-1.0) - en to ar translation catalogue (75 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Images
ar: الصور

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Image
ar: الصورة

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Name
ar: الاسم

en: Export
ar: تصدير

en: Save
ar: حفظ

en: View
ar: عرض

en: Theme
ar: حلة

en: Options
ar: الخيارات

en: Logo
ar: الشعار

en: Search box
ar: مربع البحث

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: active
ar: نشط

en: Load
ar: تحميل

en: Color
ar: اللون

en: Theme-specific settings
ar: إعدادات خاصة بالسمة

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
ar: لا تتوفر هذه الإعدادات إلا للسمة %theme فقط وكل الطرز المبنية عليها.

en: Mission statement
ar: مهمة الموقع

en: Revert
ar: استرجع

en: Empty
ar: فارغ

en: Style
ar: نمط

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Theme-engine-specific settings
ar: إعدادات خاصة بمحرك الحلة

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
ar: توجد هذه الإعدادات فقط عند القوالب والطرازات المبنية على محرك الحلل %engine.

en: Publish
ar: انشر

en: Primary links
ar: الروابط الأساسية

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Toggle display
ar: غيِّر العرض

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Secondary links
ar: الروابط الثانوية

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ar: فعل أو عطل عرض عناصر معينة بالصفحة.

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: User pictures in posts
ar: صور المستخدمين في الرسائل

en: User pictures in comments
ar: صور المستخدمين في التعليقات

en: Shortcut icon
ar: رمز الاختصار

en: Display post information on
ar: اعرض بيانات الرسالة على

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
ar: فعل أو عطل نص "<em>نشره .... في تاريخ</em>" عند عرض المحتوى من الأنواع التالية.

en: Logo image settings
ar: إعدادات صورة الشعار

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ar: عند تفعيلها، يعرض الشعار التالي.

en: Use the default logo
ar: استخدم الشعار المبدئي

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ar: اختر هنا إذا أردت أن تستخدم السمة الشعار الذي صمم معها.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ar: مسار الملف الذي تود استخدامه كشعار لك بدلا من الشعار المبدئي.

en: Upload logo image
ar: رفع صورة الشعار

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ar: تظهر أيقونة الاختصار أو أيقونتك المفضلة في شريط العنوان وفي قائمة المواقع المفضلة في غالبية المتصفحات.

en: Use the default shortcut icon.
ar: استخدم أيقونة الاختصار المبدئية.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ar: أشر هنا إذا أردت أن تستخدم السمة الأيقونة المبدئية.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ar: مسار ملف الصورة الذي تود استخدامه كأيقونة اختصار.

en: Upload icon image
ar: رفع صورة الأيقونة

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: Delete style
ar: حذف النمط
