Sweaver (6.x-1.2) - en to hi translation catalogue (55 entries)

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Images
hi: चित्र

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Image
hi: चित्र

en: Parent
hi: मूल जनक

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: Theme
hi: थीम

en: Options
hi: विकल्प

en: Active
hi: सक्रिय

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Search box
hi: खोज डब्बा

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Color
hi: रंग

en: Theme-specific settings
hi: थीम-विशिष्ट सेटिंग्स

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
hi: ये सेटिंग्स केवल %theme थीम और उस पर आधारित सभी शैलियों के लिए मौजूद हैं।

en: Exists
hi: मौजूद

en: Mission statement
hi: मिशन वक्तव्य

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Empty
hi: खाली

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Style
hi: अंदाज

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Apply
hi: लागू करें

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Primary links
hi: प्रमुख लिंक्स

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Save order
hi: क्रम सुरक्षित करें

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Secondary links
hi: सह-प्रमुख लिंक्स

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: User pictures in posts
hi: लेख में प्रयोक्ता तस्वीरें

en: User pictures in comments
hi: टिप्पणी में प्रयोक्ता तस्वीरें

en: Shortcut icon
hi: शॉर्टकट चिह्न

en: Shortcut icon settings
hi: शॉर्टकट चिह्न सेटिंग
