System Information (6.x-2.0) - en to ar translation catalogue (71 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Version
ar: النسخة

en: Date
ar: التاريخ

en: Weight
ar: الوزن

en: Multiple select
ar: اختيار متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Name
ar: الاسم

en: Preview
ar: معاينة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Modules
ar: الوحدات

en: Display
ar: العرض

en: Total
ar: المجموع

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Active
ar: نشط

en: Drupal
ar: دروبال

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Allowed
ar: مسموح به

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Users
ar: المستخدمين

en: Rows
ar: صفوف

en: Optional
ar: اختياري

en: Do not display
ar: لا تعرضها

en: Port
ar: منفذ

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Info
ar: معلومات

en: Last run !time ago
ar: آخر تشغيل منذ !time

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: File system path
ar: مسار نظام الملفات

en: Themes
ar: الحلل

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: Display on separate page
ar: في صفحة منفصلة

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Display below post or comments
ar: أسفل المحتوى أو التعليق

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: Configuration file
ar: ملف الإعدادات

en: Web server
ar: خادم ويب

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Display above the comments
ar: اعرضها أعلى التعليقات

en: Display below the comments
ar: اعرضها أسفل التعليقات

en: Display above and below the comments
ar: اعرضها أعلى وأسفل التعليقات

en: PHP extensions
ar: إضافات PHP

en: Comments per page
ar: التعليقات في كل صفحة

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة
