System Information (6.x-2.0) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Version
id: Versi

en: Date
id: Tanggal

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple select
id: Pilihan berganda

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Filename
id: Nama berkas

en: Modules
id: Modul

en: Display
id: Tampilan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Active
id: Aktif

en: Loaded
id: Sarat

en: Off
id: Matikan

en: Allowed
id: Diperbolehkan

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Users
id: Pengguna

en: Rows
id: Baris

en: Optional
id: Pilihan

en: Do not display
id: Tidak usah tampilkan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Last run !time ago
id: Terakhir dijalankan !time yang lalu

en: Blocked
id: Diblokir

en: Permissions
id: Izin

en: File system path
id: Lokasi sistem file

en: Themes
id: Tema

en: Read only
id: Baca saja

en: Display on separate page
id: Tampilkan di halaman terpisah

en: Anonymous commenting
id: Komentar oleh pengunjung anonim

en: Anonymous posters may not enter their contact information
id: Pengunjung anonim tidak boleh mengirim informasi kontaknya

en: Anonymous posters may leave their contact information
id: Pengunjung anonim boleh mengirim informasi kontaknya

en: Anonymous posters must leave their contact information
id: Pengunjung anonim harus mengirim informasi kontaknya

en: Display below post or comments
id: Tampilkan dibawah artikel atau komentar

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: Configuration file
id: File konfigurasi

en: Web server
id: Server Web

en: Memory limit
id: Batas memori

en: IP address
id: Alamat IP

en: Display above the comments
id: Tampilkan di atas komentar

en: Display below the comments
id: Tampilkan di bawah komentar

en: Display above and below the comments
id: Tampilkan di atas dan di bawah komentar

en: PHP extensions
id: Ekstensi PHP

en: Comments per page
id: Komentar per halaman

en: Multilingual support
id: Dukungan multi bahasa

en: Enabled, with translation
id: Aktif, dengan terjemahan
