Taxonomy Edge (6.x-1.5) - en to de translation catalogue (21 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Weight
de: Gewichtung

en: Taxonomy term
de: Taxonomie-Begriff

en: Views
de: Ansichten

en: Vocabulary ID
de: Vokabular-ID

en: Term ID
de: Begriff-ID

en: Rebuild
de: Neu aufbauen

en: Maximum depth
de: Maximale Tiefe

en: The taxonomy vocabulary ID
de: Die Vokabular-ID der Taxonomie

en: The taxonomy term ID
de: Die ID des Taxonomiebegriffs

en: No vocabularies available.
de: Keine Vokabulare vorhanden.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
de: Es ist ein Fehler bei der Ausführung von %error_operation aufgetreten mit den Argumenten: @arguments

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
de: Ermöglicht die Änderung von "depth" (Tiefe) für die Taxonomiebegriffs-ID (mit Tiefe) über einen zusätzlichen Kontextfilterwert.

en: Edge
de: Rand

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
de: Inhalt anzeigen, wenn ihm die gewählten Taxonomiebegriffe oder Unterbegriffe von diesen zugeordnet wurden. Wegen der erhöhten Komplexität gibt es hier weniger Einstellmöglichkeiten als bei Versionen ohne ‚Tiefe‛.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
de: Hat eine Taxonomie-Begriff-ID (mit Hierarchie)

en: Has taxonomy terms (with depth)
de: Hat Taxonomie-Begriffe (mit Hierarchie)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
de: Besitzt eine Positionsangabe in der Hierarchie des Taxonomiebegriffs
