Taxonomy Edge (6.x-1.6) - en to ar translation catalogue (17 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Weight
ar: الوزن

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Views
ar: الرؤى

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: No vocabularies available.
ar: لا معاجم.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ar: يسمح بتعديل "العمق" للتصنيف: معرف المصطلح (مع العمق) عبر قيمة مرشح سياقي إضافي.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ar: عرض المحتوى إذا كان يحتوي على مصطلحات التصنيف المحددة، أو العناصر التابعة للمصطلحات المحددة. نظرًا للتعقيد الإضافي، فإن هذا يحتوي على خيارات أقل من النسخ بدون عمق.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ar: يحتوي على معرف مصطلح تصنيف (مع العمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ar: يحتوي على مصطلح تصنيف (مع العمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ar: يحتوي على معدل عمق لمعرف مصطلح التصنيف
