Taxonomy VTN (6.x-1.6) - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Screenshots
it: Anteprime

en: Related terms
it: Termini correlati

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Settings
it: Impostazioni

en: One
it: Una

en: edit
it: modifica

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: vocabularies
it: vocabolari

en: Input format
it: Formato input

en: Terms
it: Termini

en: Show
it: Mostra

en: Features
it: Funzionalità

en: terms
it: termini

en: or
it: o

en: 1 comment | @count comments
it[0]: 1 commento
it[1]: @count commenti

en: Show / Hide descriptions
it: Mostra / Nascondi descrizioni

en: master index
it: Indice generale

en: Back to
it: indietro

en: Please select a vocabulary first
it: Prima scegli un vocabolario

en: Bad term id
it: id termine errato

en: Screenshot of vocabulary.
it: Anteprima del vocabulario.

en: Sample vocabulary index
it: Indice del vocabolario d'esempio

en: Screenshot of terms.
it: Anteprima dei termini

en: Sample terms index
it: Indice dei termini d'esempio

en: Screenshot of nodes.
it: Anteprima dei nodi

en: Sample nodes index
it: Indice dei nodi d'esempio

en: Customize Taxonomy VTN settings
it: Personalizza le impostazioni di Taxonomy VTN

en: Term Nodes
it: Nodi termine

en: Global
it: Globale

en: insert, update, delete
it: inserisci, aggiorna, elimina

en: Use setlocale
it: Usa traduzione

en: User friendly titles
it: Usa titoli semplificati

en: Overwrite links
it: Sovrascrivi collegamenti

en: Show descriptions
it: Mostra descrizioni

en: Show count of terms
it: Mostra numero di termini

en: Show empty
it: Mostra vuoto/i

en: Two
it: Due

en: Three
it: Tre

en: Letters to group
it: Lettere da raggruppare

en: Show count of nodes
it: Mostra il numero di nodi

en: Show synonyms
it: Mostra i sinonimi

en: List of nodes
it: Lista dei nodi

en: Show count of comments
it: Mostra il numero di commenti

en: administer taxonomy_vtn
it: Amministra taxonomy_vtn

en: access taxonomy_vtn
it: Accedi a taxonomy_vtn

en: Taxonomy VTN - vocabularies, terms and nodes
it: Taxonomy VTN - vocabolari, termini e nodi

en: Show empty vocabularies
it: Mostra i vocabolari vuoti

en: Show vocabulary description
it: Mostra la descrizione del vocabolario

en: This may slow your site
it: Questo potrebbe rallentare il tuo sito

en: No links
it: Nessun link
