Term Fields (6.x-2.3) - en to ar translation catalogue (67 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Type
ar: النوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File
ar: ملف

en: None
ar: لا شيء

en: Weight
ar: الوزن

en: Required
ar: ضروري

en: edit
ar: تحرير

en: Field
ar: الحقل

en: Save
ar: حفظ

en: Update
ar: تحديث

en: Blank
ar: فارغ

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Please contact the site administrator.
ar: من فضلك راجع إداري الموقع.

en: Options
ar: الخيارات

en: Module
ar: الوحدة

en: Never
ar: أبدا

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Widget
ar: ودجة

en: Filtered text (user selects input format)
ar: النص المرشح (يختار المستخدم طريقة الإدخال)

en: Text processing
ar: معالجة النصوص

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ar: أقصى عدد من الحروف في هذه الخانة. اتركه فارغا ليكون غير محدد.

en: Rows
ar: صفوف

en: Optional
ar: اختياري

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
ar: المرفقات معطلة. لم يتم ضبط أدلة الملفات بشكل ملائم.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
ar: من فضلك زر <a href="@admin-file-system">صفحة ضبط نظام الملفات</a>.

en: Undefined
ar: غير معرف

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Granularity
ar: النعومة

en: MB
ar: م.بايت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: Attach new file
ar: أرفق ملفا جديدا

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Alternate text
ar: النص البديل

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Above
ar: أعلاه

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ar: رمز الفاصلة العشرية الذي سيدخله المستخدمون في الاستمارات.

en: Columns
ar: أعمدة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Delete field
ar: احذف الحقل

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترجاع. حجم الملف على الأرجح تجاوز الحد الأقصى (@size) الذي يتحمله الخادم.

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.
